Autodesk Platinum Partner
PROCAD « Budownictwo « Aktualności « Plant Design Suite 2016 - zmiany w pakiecie
icon
Budownictwo
2015-06-19 09:52

Plant Design Suite 2016 - zmiany w pakiecie

 W nowej wersji Pakietu Autodesk Plant Design Suite 2016 producent wprowadził kilka zmian dotyczących zawartych w nim aplikacji. 

Zmian tych nie odczują użytkownicy pakietu STANDARD i ULTIMATE. W tych opcjach zakres aplikacji wchodzących w ich skład nie zmienił się. 

i tak: Pakiet STANDARD to wciąż:

AutoCAD - projektowanie ogólne

AutoCAD P&ID - tworzenie płaskich schematów technologicznych

AutoCAD Raster Design - Edycja obrazów rastrowych

Autodesk ReCap - analiza i konwersja chmur punktów 

Autodesk Showcase-   Wizualizacja i prezentacja projektu

 

Pakiet ULTIMATE to oczywiście pakiet PREMIUM plus

Autodesk Navisworks Manage  - przegląd i koordynacja projektu w ujęciu wielu branż

Autodesk Inventor with Routed Systems - Projektowanie części mechanicznych oraz wiązki kablowe i rury.

 

Co zatem nowego w wariancie najpopularniejszym Plant Design Suite PREMIUM.

Trzon pakietu niezmiennie stanowi AutoCAD Plant 3D, czyli modelowanie instalacji przemysłowych w odniesieniu do schematu technologicznego.  3D wAutoCAD Plant  wersji 2015 posiadał funkcje bezpośredniego eksportu modelu konstrukcji stalowych do pliku sdnf. Ten format jest rozpoznawany przez wiele programów dedykowanych do modelowania konstrukcji. Założeniem był więc wstępny projekt konstrukcji stalowych i przekazanie go do odpowiedniej komórki projektowej.  Format sdnf umożliwiał wymianę  informacji o wykorzystanych profilach stalowych z programami takimi jak Autodesk Revit Structure oraz Autodesk AutoCAD Structural Detailing

Z racji tego, że produkt AutoCAD Structural Detailing został wycofany z oferty Autodesk, nie znalazł się również w Pakiecie Plant Design i Building Design. Wiodącym produktem dedykowanym do projektowania konstrukcji stalowych jest obecnie AutoCAD Advanced Steel. Dlatego w AutoCAD Plant 3D dodano narzędzie bezpośredniego exportu do pliku smlx przenoszącego informacje o profilach stalowych do programu AutoCAD Advanced Steel. Format smlx jest również formatem wymiany informacji między Advanced Steel i Revit Srtucture (bezpłatna wtyczka do pobrania z centrum subskrypcyjnego).  Niemniej jednak eksport do pliku sdnf jest nadal możliwy poprzez wpisanie polecenia SDNFEXPORT.

Produkt Autodesk AutoCAD Advanced Steel funkcjonuje na razie jako niezależny produkt.

Drugą istotną zmianą w pakiecie jest dodanie narzędzia AutoCAD MEP. Do czego przydatny jest to oprogramowanie ? Otóż pozwala w środowisku AutoCAD-a zaprojektować na przykład instalacje wentylacji oraz przebiegi drabin kablowych. Elementy te mogą być bardzo przydatne w procesie projektowania instalacji przemysłowych w zamkniętych obiektach budowlanych. Z racji wspólnego środowiska pracy (AutoCAD) plik dwg  z instalacjami może być dołączony do projektu Plant 3D jako jego integralna część. 

Pozostałe składniki Pakietu PREMIUM:

- Autodesk Navisworks Simulate

- Autodesk 3ds Max

- Autodesk Revit Structure

 

 

 

 

 

 

icon
produkty

» Architektura

» Konstrukcje

» Inżynieria lądowa i infrastruktura

» Projektowanie procesów technologicznych

» Instalacje Inżynierskie

» Edycja rastrów

» Aplikacje PROCAD

» Biblioteki PROCAD

» Pozostałe

Mobilna wersja serwisu