Autodesk Platinum Partner
PROCAD « Budownictwo « Autodesk Revit « Teksty referencyjne (Success Story) « "Architect" - dreszczyk emocji.
icon
Budownictwo
2006-03-08 14:00

"Architect" - dreszczyk emocji.

Po raz pierwszy mogę oddać się przyjemności projektowania. Nie muszę tworzyć dokumentacji, tylko budynek! Dokumentacją zajmuje się Autodesk Revit !

Firma Architect sp. z o.o. z kapitałem zagranicznym powstała w 1992 roku, ale jest kontynuatorką firmy Architekt sp. z o.o. założonej cztery lata wcześniej. Projektujemy obiekty praktycznie każdej kategorii. Od garaży i domków jednorodzinnych po budynki mieszkalne, wielorodzinne, szkoły, budynki użyteczności publicznej. Również inwestycje liniowe: drogi i ulice z pełnym uzbrojeniem, tereny zieleni itp. Od 1992 do 1996 głównie na terenie Niemiec. Później (do dzisiaj) - tylko w kraju, głównie w województwie warmińsko - mazurskim, ale również w pomorskim (zwłaszcza Mierzeja Wiślana).

W pracy projektowej wykorzystujemy programy CAD: Autodesk Architectural Desktop, Autodesk Revit, a także programy biurowe z grupy Microsoft Office.

Obecnie nie zatrudniamy pracowników etatowych. Opieramy się na współpracy samodzielnych podmiotów gospodarczych (projektantów, asystentów) koordynowanych przez Firmę lub wskazanego projektanta prowadzącego (zależnie od tematu). Taka forma pracy rodziła kilka problemów. Brak zależności służbowej, a także rozproszenie uczestników procesu projektowego mocno odbijały się na dotrzymywaniu terminów zarówno zamykania poszczególnych etapów projektu, jak i skompletowania całej dokumentacji. Utrudnienia wynikały również z faktu, że praktycznie każdy z projektantów używa innego programu. Przy dużych projektach i przyjętych metodach pracy sporo czasu poświęcaliśmy na wydobycie danych ilościowych z pro-jektu, takich jak powierzchnie czy ilości zastosowanych materiałów.

Na zeszłorocznej, XII wystawie DYBY-EXPO oglądaliśmy prezentację możliwości programu Revit 6.1. To wystarczyło, żeby kilka miesięcy później podjąć decyzję o zamianie jednej licencji Autodesk Architectural Desktop 2004 na Autodesk Revit 7. Obecnie, dzięki subskrypcji, pracujemy na Autodesk Revit 8.

Nie wierzę w panaceum na wszystkie bolączki związane z projektowaniem i dokumentacją. Z takim też przekonaniem decydowaliśmy się na przejście na Autodesk Revit. Sceptycyzm bardzo szybko ustąpił miejsca zaskoczeniu. Ten program może dużo więcej niż oczekiwaliśmy, a o niektórych jego funkcjach nawet nam się nie śniło !

Po raz pierwszy możemy oddać się przyjemności projektowania. Nie musimy tworzyć dokumentacji, tylko budynek! Dokumentacją zajmuje się Autodesk Revit! Zmiany możemy wprowadzać w dowolnym miejscu projektu i to na dowolnym etapie projektowania. Dokumentacja jest cały czas aktualna. Ponieważ tworzymy model wirtualny, dowolne informacje liczbowe na jego temat możemy mieć w każdej chwili. Są one aktualizowane automatycznie, gdy tylko coś zostaje zmienione w projekcie. Autodesk Revit daje możliwość realistycznych prezentacji projektu począwszy od najwcześniejszej fazy koncepcyjnej.

Ma to też wady... zużycie materiałów (papieru, tuszu...) wzrosło niesamowicie, gdyż inwestorzy uwielbiają te “kolorowe obrazki”. Trudności wynikające z różnorodno-ści używanych programów również udało się, przynajmniej w pewnym zakresie, przezwyciężyć, dzięki możliwości importu plików zapisanych w innych formatach i dołączaniu ich do dokumentacji tworzonej w Autodesk Revit. Wiele powtarzalnych i uciążliwych operacji związanych z projektowaniem w AutoCAD-zie zostało całkowicie wyeliminowanych. Należy też wspomnieć o gigantycznej redukcji błędów związanych z koordynacją dokumentacji.

System subskrypcji związany z Autodesk Revit powoduje, że przy praktycznie trzech darmowych aktualizacjach rocznie oczekiwaniu na kolejne towarzyszy dreszczyk emocji. To już za kilka miesięcy…

No i program ma jedną wadę - nadal trzeba przychodzić do pracy...

"Architect" sp. z o.o.
82-300 Elbląg, ul. Asnyka 2a
tel. +48 55 233-47-22, fax 233-67-34
http://www.softel.elblag.pl/architect
e-mail: goral@softel.elblag.pl

wróć

icon
produkty

» Architektura

» Konstrukcje

» Inżynieria lądowa i infrastruktura

» Projektowanie procesów technologicznych

» Instalacje Inżynierskie

» Edycja rastrów

» Aplikacje PROCAD

» Biblioteki PROCAD

» Pozostałe

Mobilna wersja serwisu