Autodesk Platinum Partner
PROCAD « Budownictwo « Autodesk Revit « Biuletyny Revit « Tymczasowe szablony widoków, Higiena plików revitowych - Biuletyn Revit 06-07/2013
icon
Budownictwo
2013-08-05 12:24

Tymczasowe szablony widoków, Higiena plików revitowych - Biuletyn Revit 06-07/2013

Tymczasowe szablony widoków, Higiena plików revitowych - Biuletyn Revit 06-07/2013 - Higiena plików revitowych - Biuletyn Revit 07/2013

Higiena plików revitowych - Biuletyn Revit 07/2013

W dzisiejszym odcinku kilka informacji na temat wydajności systemu Revit, a przede wszystkim - jak ją poprawić.

Każdy z użytkowników, który choć raz próbował coś zrobić w Revicie, zapisał swoją pracę i spojrzał na plik, mógł być zaskoczony. Pierwsza rzecz jaka rzuca się w oczy, to wielkość pliku. Szokujące bywa to dla użytkowników AutoCAD, gdzie pliki DWG bardzo rzadko przekraczają wielkość 10MB. W przypadku naszego Revita pliki są dużo większe. Przeciętny projekt niewielkiego obiektu z pełną dokumentacją do wydruku, bez problemu osiągnie 50MB.
Jeśli zaczniemy pracować w sposób bardziej zaawansowany, kiedy zaczniemy pracować multidyscyplinarnie, nasze pliki osiągną wielkość 200, 300 czy nawet 500MB.
Można również znaleźć kilka informacji na temat największych projektów revitowych, wśród których figuruje Freedom Tower o wielkości pliku 2GB (Rys.1.).


Dlatego dzisiaj postanowiłem zebrać doświadczenia wielu użytkowników i wypisać w punktach co zrobić, żeby poprawić wydajność Revita przy większych plikach.

1. OSTRZEŻENIA - w trakcie pracy wiele razy ignorujemy ostrzeżenia generowane przez program, gdyż nie są one błędami konstrukcyjnymi, jednak zajmują pamięć w pliku. Pamiętajmy, by sprawdzać i rozwiązywać Ostrzeżenia. Znajdziemy je w Palecie Zarządzaj / Ostrzeżenia

2. ŚCIEŻKI PLIKÓW - upewnij się, że wszystkie ścieżki położenia plików nie korzystają z mapowanych dysków, lecz zapisywane są bezpośrednio na twardym dysku komputera.

3. PODŁĄCZONE PLIKI - upewnij się, że podłączone pliki revitowe również nie leżą w lokalizacjach dysków sieciowych.

4. PODŁĄCZONE PLIKI DWG - ograniczaj do minimum ilość podłączonych lub zaimportowanych plików DWG.

  • przed podłączeniem wyczyść pliki dwg
  • wyłączaj ich wyświetlanie w widokach 3D
  • usuwaj pliki dwg z projektu, gdy nie są już potrzebne

5. CZYŚĆ WSZYSTKIE PLIKI PRZED PODŁĄCZENIEM - dotyczy to również plików revitowych. Usuwaj z nich niepotrzebne widoki, arkusze i rodziny. Używaj do tego narzędzia "Usuń nieużywane", a przed linkowaniem otwórz jeszcze raz ten plik używając AUDYTU.

6. RODZINY REVIT - buduj komponenty, a rodziny lokalne twórz tylko w ostateczności, zwłaszcza w przypadku często powtarzających się rodzin. Jest to związane z tym, że każda rodzina zbudowana na miejscu ma osobne atrybuty, do których Revit musi się odwołać.

7. RODZINY I GRUPY - pamiętaj, że rodziny wymagają mniej zasobów pamięci niż grupy. Grupy, ze względu na swoją specyfikę potrzebują dużo pamięci zwłaszcza na aktualizowanie wielu ich wystąpień.

8. FORMY WYCIĘCIA - staraj się tak budować rodziny, aby jak najmniej używać w nich form wycięcia

9. OBRAZY - usuwaj z pliku niepotrzebne obrazy rastrowe i wykonane próbne renderingi.

10. GRUPY - unikaj niepotrzebnych grup. Jeśli utworzyłeś je, ale zmieniłeś zdanie i rozbiłeś, pamiętaj, by usunąć je z przeglądarki projektu. Lepiej zapisać je na zewnątrz do pliku i użyć, gdy będą niezbędne.

11. WYŚWIETLANIE MODELU 3D - pamiętaj, że widok krawędziowy i cieniowany może być do trzech razy wydajniejszy niż styl ukrytych linii czy realistyczny.

12. UNIKAJ - ukrywania dużych ilości poszczególnych elementów w widokach. Lepszą metodą jest używać tabeli VG lub tworzenie szablonów widoków.

13. WIDOKI - usuwaj niepotrzebne lub nieużywane widoki z projektu. Dodawanie widoków zwiększy wielkość pliku, mimo tego, że nie zostanie dodana żadna geometria.

14. ZADANIA - Dla bardziej zaawansowanych użytkowników należy dodać, że budowanie Zadań w projekcie (nawet pracując jednoosobowo), może odciążyć nam pracę. Wyłączanie zadań w projekcie powoduje fizyczne wyłączenie części modelu. Ten system stosuje się nie tylko po to, by pracować wielobranżowo i wieloosobowo, ale również po to, by można było otwierać i pracować na bardzo dużych plikach

Mam nadzieję, że te kilka informacji pomoże Państwu usprawnić pracę i nabrać dobrych nawyków na przyszłość.
 

icon
produkty

» Architektura

» Konstrukcje

» Inżynieria lądowa i infrastruktura

» Projektowanie procesów technologicznych

» Instalacje Inżynierskie

» Edycja rastrów

» Aplikacje PROCAD

» Biblioteki PROCAD

» Pozostałe

Mobilna wersja serwisu