Autodesk Platinum Partner
PROCAD « Budownictwo « Autodesk Revit « Biuletyny Revit « Obiekty DWG w Revit i materiały renderingu, Projekt Falcon - Biuletyn Revit 02-03/2013
icon
Budownictwo
2013-03-14 13:39

Obiekty DWG w Revit i materiały renderingu, Projekt Falcon - Biuletyn Revit 02-03/2013

Obiekty DWG w Revit i materiały renderingu, Projekt Falcon - Biuletyn Revit  02-03/2013 - Revit i Projekt Falcon - Biuletyn Revit  03/2013

Revit i Projekt Falcon - Biuletyn Revit 03/2013

Witamy Państwa !
W dzisiejszym numerze niespodzianka, coś ciekawego, o czym jeszcze nigdy wcześniej nie wspominaliśmy. To Project FALCON, narzędzie wspomagające pracę w Revit w zakresie analizy aerodynamicznej.


Co to jest Project Falcon ?

 

Project Falcon, to dodatkowa aplikacja analityczna przewidziana do współpracy między innymi z programem Revit lecz nie tylko. Może działać autonomiczne lub być doinstalowana jako Extension do programów AutoCAD czy Inventor.

W dużym skrócie – to "wirtualny tunel aerodynamiczny", który pozwala architektom na sprawdzenie bryły budynku lub całego kompleksu obiektów pod względem aerodynamicznym, turbulencji powietrza wywoływanych przez budynki czy obliczenia prędkości przepływu powietrza i ciśnienia w dowolnym miejscu projektowanej przestrzeni.
FALCON okazuje się bardzo przydatnym i bardzo prostym narzędziem na wczesnym etapie projektowania, pozwalającym przewidzieć naturalne "przeciągi" w przestrzeni. Wyniki podawane są w postaci animowanych map, co znacznie ułatwia interpretację i pozwala zrozumieć zachowanie się przepływającego powietrza. Wyniki podawane są niemal w czasie rzeczywistym, a dotyczą: przepływu, ciśnienia powierzchniowego, prędkości, ciśnienia czy oporów powietrza.

 

Gdzie go znaleźć ?

 

Project Falcon jest dostępny do pobrania z Autodesk Labs. Należy założyć konto, zalogować się i można pobrać odpowiednią wersję aplikacji.

Dla zainteresowanych - link do pobrania:

http://labs.autodesk.com/utilities/falcon

Należy przeczytać wymagania systemowe i uwagi!!! Project Falcon działa tylko na systemach 64 bit dla Revita i wymaga dość mocnego sprzętu, ze względu na dużą dokładność i metody obliczeń.

 

Jak działa ?

 

Po zainstalowaniu pojawia się nowa paleta narzędzi "Falcon" (Rys.1)


 

Wystarczy włączyć START, a aplikacja zacznie działać (Rys.2) na wyjściowych ustawieniach, które za chwilę zmienimy.

 


Ustawienia Wiatru

 

Ustawienia w aplikacji Falcon, są bardzo łatwe do zdefiniowania. Większość parametrów ustawia się kołami sterującymi i suwakami, co nie sprawia najmniejszych trudności. Poza tym, aplikacja natychmiast reaguje wyświetlaniem wyników, co sprawia, że od razu widzimy jaki parametr zmieniamy. Przykład : zmiana kierunku wiatru Rys.3.

Ustawieniom wiatru podlegają takie parametry jak: kierunek, prędkość czy profil wiatru, czyli krzywa określająca prędkości wiatru w profilu pionowym, co ma bardzo duże znaczenie w procesie projektowania wysokich budynków (Rys.4).


Interpretacja wyników

 

Aplikacja pozwala na wstawienie punktów pomiarowych, które pokazują wielkości w zależności od tego co wybierzemy. W module Revitowym, możemy ustawić punkty podające wartości przepływu lub ciśnienia. Jednostka pomiaru jest zależna od tego co ustawimy w jednostkach projektu.
Wynik na ekranie wyświetlany jest w postaci animacji z ciągłym przeliczaniem prędkości i wyświetlaniem aktualnych wyników (Rys.5).


Wyniki możemy oglądać nie tylko w układzie poziomym jak na Rys.5. Mamy możliwość przełączenia i przesunięcia dowolnie płaszczyzny analizy. To pozwala nam sprawdzić prędkości i ciśnienia w przekroju pionowym naszego modelu (Rys.6) lub w danej płaszczyźnie w 3D (Rys.7).

 



A tak wygląda to w postaci animowanej :

 

icon
produkty

» Architektura

» Konstrukcje

» Inżynieria lądowa i infrastruktura

» Projektowanie procesów technologicznych

» Instalacje Inżynierskie

» Edycja rastrów

» Aplikacje PROCAD

» Biblioteki PROCAD

» Pozostałe

Mobilna wersja serwisu