Autodesk Platinum Partner
PROCAD « Budownictwo « Autodesk Revit « Biuletyny Revit « 32 czy 64bit ? - Biuletyn Revit 07/2010
icon
Budownictwo
2010-08-19 14:05

32 czy 64bit ? - Biuletyn Revit 07/2010

Witamy Państwa w kolejnym numerze Biuletynu Revit. Dziś troszeczkę na temat wydajności platformy Revit.
Od momentu pojawienia się systemów 64-bit, starsze 32-bitowe systematycznie są wypierane. Na początku przez Windows Vista, a teraz przez najnowszy system Microsoft Windows 7.

Od kiedy pierwsze systemy 64-bit pojawiły się w sprzedaży, a co za tym idzie przystosowanie platformy Revit, pojawiają się częste pytania ze strony klientów, czy warto zamienić bardzo dobry 32-bitowy Windows XP na coś nowszego.
Na to pytanie dziś postaram się odpowiedzieć.

Jak szybko obliczyć wydajność komputera pod Revitem ?

Podstawowa zasada, która pozwala płynnie pracować na platformie Revit jest jedna. Jeżeli ją spełnimy, wszystko będzie działało tak, jak powinno. Zasadą tą jest przelicznik ilości pamięci RAM do wielkości pliku rvt. Wartość ta wygląda następująco : 1Mb pliku rvt = 20Mb pamięci RAM. Oczywiście ta konfiguracja wymaga także komputera z dobrym, niewygórowanym procesorem (np. Intel Pentium IV) i kartą graficzną, niezintegrowaną, min 256Mb.

W ten sposób bardzo szybko można wyliczyć jakiej pamięci RAM potrzebuje nasz komputer, by dało się płynnie pracować. Należy jednak pamiętać, że potrzebujemy jeszcze tej pamięci do obsługi systemu i innych aplikacji działających w tle lub aplikacji używanych równorzędnie

Windows 32-bit, a ograniczenie użycia pamięci RAM.


Problem pojawi się w momencie, gdy nasz model, na którym pracujemy zbliży się niebezpiecznie do wymaganej prawie całej pamięci RAM. Co wtedy? Najprostsze rozwiązanie to zwiększyć ilość pamięci.
Lecz nie zawsze jest to takie proste, zwłaszcza dla tych, którzy używają Microsoft Windows XP 32-bit. Ten system operacyjny posiada jeden podstawowy mankament. Niezależnie od tego, jak dużo pamięci RAM włożymy do naszego komputera, ten rodzaj systemu będzie widział tylko 3GB RAM i tylko tyle będzie w stanie używać.

3GB Switch – co to takiego ?

Kiedy posiadamy system 32-bit, nie mamy możliwości zmiany komputera ani systemu, pozostaje jeszcze jedno wyście, które pozwoli pracować na dużych plikach. Tym rozwiązaniem jest włączenie systemu 3GB. Jest to rodzaj wspomagania software’owego. Należy pamiętać, że jest to wspomaganie tylko dla Revit’a, nie dla systemu Windows.
Całą konfigurację przełącznika 3GB znajdziecie Państwo w pomocy programu. Aby szybko to znaleźć, należy w pole indeksu wpisać 3GB switch (wersja GB) lub „wydajność” (wersja PL).

3GB jak wszystko ma swoje plusy i minusy. Największym plusem jest to, że można pracować na większych plikach. Wynika to z samego działania 3GB. Powoduje ona, że ograniczona zostaje ilość pamięci RAM dla systemu operacyjnego i przydzielenie większej ilości pamięci dla programu Revit.
Z drugiej strony staje się to minusem, ze względu na spadek stabilności systemu operacyjnego. Obniżona zostaje również wydajność kart graficznych, zwłaszcza tych, które posiadają dynamiczne przydzielanie pamięci i wspierają się pamięcią RAM.

Windows 64-bit ?

Zdecydowanie tak ! To odpowiedź na pytanie postawione na początku.
Z badań przeprowadzonych wśród użytkowników Revit’a wynika, że Revit 64-bit zainstalowany na Windows 64-bit, nie tylko pozwala pracować na dużych plikach i nie posiada tak drastycznych ograniczeń pamięci, ale przede wszystkim jest dwukrotnie stabilniejszy od konfiguracji 32-bit.

Wyniki tego badania można opisać w postaci wykresu .



 

icon
produkty

» Architektura

» Konstrukcje

» Inżynieria lądowa i infrastruktura

» Projektowanie procesów technologicznych

» Instalacje Inżynierskie

» Edycja rastrów

» Aplikacje PROCAD

» Biblioteki PROCAD

» Pozostałe

Mobilna wersja serwisu