Autodesk Platinum Partner
PROCAD « Budownictwo « Autodesk Revit « Biuletyny Revit « Co nowego w Revit Architecture 2011 - Biuletyn Revit 04/2010
icon
Budownictwo
2010-06-09 12:56

Co nowego w Revit Architecture 2011 - Biuletyn Revit 04/2010

Dziś przedstawiamy Państwu Revit Architecture 2011. Zajmiemy się omówieniem nowinek i zmian w platformie w porównaniu z wersją 2010. Mamy nadzieję, że rozwieje to Państwa wątpliwości dotyczące uaktualnienia oprogramowania.
 
 
Zmiana w interfejsie programu

Interfejs nowej wersji został odrobinę zmieniony, co znacznie wpłynęło na szybkość działania programu. Ograniczono dynamiczne przełączanie się wstążek narzędziowych, dzięki czemu mamy wszystko co jest potrzebne zawsze pod ręką. Teraz modyfikowanie elementów nie wymaga przeskakiwania pomiędzy wstążkami, wszystkie możliwe modyfikatory są zawsze dostępne we wstążce modyfikacji elementu. Ikony są większe i ustawione jedna obok drugiej, nie tworzą skupisk kilku małych ikon jak poprzednio.

Drugą ważną zmianą jest okno właściwości elementu (Rys.1.). Ze względu na częste prośby w „liście życzeń”, okno właściwości elementu jest teraz zawsze wyświetlane i pokazuje właściwości aktualnie zaznaczanego lub tworzonego elementu. Ma bezpośredni przycisk Edycji typu, co jeszcze bardziej przyspiesza pracę. Menu selektora zostało przeniesione z belki narzędziowej do tabeli właściwości elementu, co pozwala na bardzo sprawną wymianę elementów w obrębie typu. Narzędzia opcji projektowych oraz zadań są teraz stale wyświetlane u dołu ekranu. Okna dialogowe zmieniają rozmiar, co pozwala zobaczyć całe nazwy parametrów czy materiałów elementów nawet gdy są bardzo długie.


Rys.1. Interfejs i okno właściwości
 

Personalizacja

W bardzo łatwy sposób można teraz zarządzać paskiem szybkiego wyboru narzędzi. Robi się to za pomocą wywoływanego okna dialogowego.


Rys.2. Ustawienia paska szybkiego wyboru

Natomiast w ustawieniach Interfejsu użytkownika, znajdziecie Państwo opcję skróty klawiszowe. Nie trzeba już zmieniać skrótów w pliku tekstowym. Po zmianie skrótu, nie trzeba restartować programu, zmiany zastosowywane są od razu.
 


Rys.3. Skróty klawiszowe


Narzędzia konstrukcyjne

Narzędzia wprowadzania obiektów konstrukcyjnych (belki, słupy konstrukcyjne, kratownice, stężenia itp.) są teraz dostępne w podstawowej instalacji programu i nie wymagają doinstalowania Revit Advantage Pack jak to było w poprzedniej wersji.


Rys.4. Narzędzia konstrukcyjne


Powtórz ostatnie polecenie

Narzędzie, na które czekali przede wszystkim użytkownicy, którzy przesiedli się z AutoCAD’a. Teraz można powtórzyć ostatnie polecenie, albo użyć drugiej opcji i skorzystać nawet do pięciu poleceń wstecz.


Rys.5. Powtórz ostatnie polecenie
 

Tekst z odnośnikiem

Większe możliwości tego narzędzia pozwalają teraz na wstawienie wypunktowania w tekście i dodania obramowania tekstu.


Rys.6. Opcje odnośnika

Zmiany wewnątrz programu

Zadania i podłączanie plików doczekały się ogromnej zmiany. Zadowoleni będą szczególnie ci użytkownicy, którzy dzielą modele na wiele segmentów, a następnie podłączają je w jednym pliku. Teraz podłączane pliki revitowe mogą być zarządzane przez osobę podłączającą w bardzo prosty sposób za pomocą nowego okna dialogowego. Poprzez okno właściwości graficznych można włączać i wyłączać wyświetlanie poszczególnych podłączonych plików, a co ważniejsze, można włączać i wyłączać zadania w tych plikach, co daje pełną swobodę zarządzania modelem.

Wyświetlanie grafiki modelu wzbogacono o kilka nowych trybów. Najbardziej na uwagę zasługuje wyświetlanie w trybie rzeczywistym. Jeżeli posiadamy kartę graficzną uznaną w testach dla oprogramowania Revit, wówczas bez problemu można włączyć w opcjach „Ambitne Occlusion”. Osoby, które znają 3dsMax, wiedzą co się kryje pod tą nazwą. Dla niewtajemniczonych, najłatwiej opisać to jako realistyczne wyświetlanie modelu. Model ma wyświetlane tekstury, takie jakie nade są w materiale, na bieżąco przeliczane jest światło z rozróżnieniem powierzchni matowych odblaskowych.


Rys.7. Tryb rzeczywisty (górny rysunek), cieniowanie z krawędziami (u dołu).
 
 
Przeczytaj wszystkie biuletyny Revit

icon
produkty

» Architektura

» Konstrukcje

» Inżynieria lądowa i infrastruktura

» Projektowanie procesów technologicznych

» Instalacje Inżynierskie

» Edycja rastrów

» Aplikacje PROCAD

» Biblioteki PROCAD

» Pozostałe

Mobilna wersja serwisu