Autodesk Platinum Partner
PROCAD « Budownictwo « Autodesk Revit « Biuletyny Revit « Panele systemu kurtynowego - Biuletyn Revit 07/2008
icon
Budownictwo
2008-08-05 09:27

Panele systemu kurtynowego - Biuletyn Revit 07/2008

Panele systemu kurtynowego

Rys. 1. Panel systemu kurtynowego

Witamy wszystkich czytelników kolejnego Biuletynu Revit. W dzisiejszym numerze kontynuować będziemy temat przeszkleń strukturalnych. Wiemy już w jaki sposób tworzyć proste i zaawansowane kształty systemów kurtynowych oraz różne profile szprosów. Dzisiaj zajmiemy się kolejnym elementem składowym przeszkleń, a mianowicie panelami.

W bibliotece programu Revit Architecture dostępne są najróżniejsze typy paneli, szklane, stalowe, panele jako okna i drzwi itp. Każdy z tych paneli można dowolnie wymienić, nawet na dowolny typ ściany. Zdarza się jednak, że chcemy mieć taki system jaki zaproponuje nam producent systemów kurtynowych. Co wtedy zrobić ? Podobnie jak ze szprosami, musimy stworzyć sobie odpowiedni panel. Dla przykładu zbudujemy panel taki jak na Rys.1.

Co należy wiedzieć ?

Budując panel taki jak na Rys.1. musimy wiedzieć, że tak naprawdę składa się on z dwóch elementów składowych. Jeden to szklany panel, a drugi to uchwyty.

Od czego zacząć ?

Rys. 2. Wymodelowany pojedynczy uchwyt

Po pierwsze zaczynamy od zbudowania uchwytów korzystając z szablonu Metric Generic Model(Rys.2.). Budujemy go jako oddzielny element, ponieważ wczytamy go później do szablonu panela, tworząc w ten sposób rodzinę zagnieżdżoną. Dzięki temu rozwiązaniu, uprości nam to umieszczenie uchwytów w odpowiednim miejscu, tak by przy zmianie wielkości paneli uchwyt zawsze znajdował się w narożniku.

Tak zbudowany element musimy zapisać na dysku, aby był dostępny do dalszej naszej pracy. Należy wiedzieć także, że musimy zbudować taki uchwyt zwrócony zaczepem w górę i oddzielnie w dół, ponieważ bryły nie dają odbić się lustrzanie. Ostatni krok to nadanie odpowiedniego materiału. Tak przygotowane elementy zapisujemy.

Budujemy panel

Rys. 3. Tłoczenie zespołu szybowego panela

Do budowy panela użyjemy odpowiedniego szablonu wybierając po kolei Plik / Nowy / Rodzina / Metric Curtain Wall Panel. Szablon przygotowano w taki sposób, że sparametryzowane już są wartości wysokości i szerokości panela. Naszym zadaniem jest tyko wytłoczenie zespołu szybowego na odpowiednią grubość, oraz przypięcie go do odpowiednich płaszczyzn odniesienia jak na Rys.3.

Rys. 4. Wczytanie uchwytów

Kiedy panel zostanie wytłoczony, nadajemy mu materiał ( w przykładzie nadano szkło ). Kolejnym etapem jest zagnieżdżenie rodziny, czyli wczytanie uchwytów. Wybieramy plik / Wczytaj z biblioteki / Wczytaj rodzinę i zaznaczamy uchwyty dolny i górny po czym wybieramy wczytaj. Uchwyty zostały wczytane i znajdują się teraz w drzewie projektu w kategorii Rodziny / Modele ogólne. Wystarczy teraz ustawić się w odpowiednim widoku i przeciągnąć poszczególny uchwyt z drzewa. Ustawiamy je w narożnikach zapinając kłódki, co spowoduje, że zawsze będą w narożnikach (Rys.4.).

Gdy wszystkie uchwyty znajdują się na swoim miejscu i są poprzypinane, panel wygląda jak na Rys.1. Wówczas zapisujemy go w bibliotece pod zrozumiałą dla nas nazwą.

Wczytywanie paneli

Rys. 5. Zmiana typu paneli

Zbudowany przez nas panel jest już gotowy do użycia. Wczytujemy go do projektu. Jeżeli mamy już w projekcie ścianę kurtynową wystarczy podmienić typy paneli w menu selektora. Zaznaczając jeden panel, wybieramy wszystkie jego wystąpienia i zmieniamy typ (Rys.5).

Rys. 6. Rendering nowego systemu kurtynowego

Po zmianie paneli możemy także dodawać szprosy w interesujących nas miejscach w zależności od wymaganej budowy systemu kurtynowego. Końcowy efekt takiego przeszklenia Rys.6.

W kolejnym numerze ...

W następnym numerze omówimy najważniejsze zmiany w nowej wersji programu Revit Architecture 2009.

icon
produkty

» Architektura

» Konstrukcje

» Inżynieria lądowa i infrastruktura

» Projektowanie procesów technologicznych

» Instalacje Inżynierskie

» Edycja rastrów

» Aplikacje PROCAD

» Biblioteki PROCAD

» Pozostałe

Mobilna wersja serwisu