Autodesk Platinum Partner
PROCAD « Budownictwo « Autodesk Revit « Biuletyny Revit « Point Clouds - Biuletyn Revit 02/2012
icon
Budownictwo
2012-02-20 12:09

Point Clouds - Biuletyn Revit 02/2012

Witamy Państwa w kolejnym numerze Biuletynu Revit. Dziś troszeczkę na temat chmur punktów w Revit Architecture 2012.

Na pewno nie raz zdarzyło się Państwu wykonać inwentaryzację skomplikowanych obiektów mieszkalnych, przemysłowych czy sakralnych. Doskonale wiecie jak wiele czasu zajmuje wykonanie samych pomiarów, które tak na prawdę są wyjściem w inwentaryzacji.

Aby ułatwić sprawę, na pomoc przychodzą nam chmury punktów.

Skąd się biorą chmury punktów ?

Chmury punktów są wynikiem trójwymiarowego skanowania laserowego. W tym celu potrzebny jest skaner laserowy. Więcej na temat skanerów znajdą Państwo w linku :
http://www.tpi.com.pl/faro-focus-3d


Korzystając z okazji, możecie Państwo wziąć udział w seminarium dotyczącym skanowania 3D, obejrzeć najnowsze modele skanerów i dowiedzieć się o ich możliwościach.
Terminy i miasta, w których odbędą się seminaria w linku poniżej :
http://www.tpi.com.pl/akademia3d

 

Wynik skanowania zapisany jest w pliku, który może być konwertowany na różne formaty. Oprogramowanie dołączone do skanera ma możliwość zmiany formatów oraz upraszczania chmur punktów.

Jak zacząć ?

Z zakładki narzędziowej Wstaw wybierz polecenie "Chmura punktów"


 

Wskaż plik chmury punktów ( w przykładzie jest to plik chmury x,y,z ).
Ponieważ Revit przyswaja tylko pliki z rozszerzeniem *.pcg otrzymamy komunikat :
 


 

Revit musi zindeksować chmurę punktów na swoje potrzeby, wybieramy w tym celu "TAK". Plik zostanie zindeksowany i utworzony nowy z rozszerzeniem *.pcg. Po tej operacji jeszcze raz należy wybrać Wstaw / Chmura punktów i wskazać nowo utworzony plik. Ten format zostanie zaimportowany do projektu.

 


 

Wynik importu chmury punktów zależy od jakości pliku wyjściowego i jego uproszczenia.
 

 
 

Ogromną zaletą Revita jest możliwość cięcia chmury punktów co znacznie ułatwia pracę. Dodatkowo, chmura punktów importowana jest w skali 1:1, jeśli istnieje potrzeba, można ją przeskalować do innego rozmiaru. Kolejną zaletą jest "przyciąganie" do punktów chmury, co znacznie ułatwia modelowanie na jej podstawie.

Teraz pozostaje tylko wprowadzić poziomy, osie i płaszczyzny robocze by odtworzyć model.

Modelujemy standardowo, w tym przypadku używając belek i słupów drewnianych oraz ścian. Dzięki temu, że chmura jest cięta w rzutach, widoczna z widoków elewacji oraz możemy używać zakresu przycięcia modelu 3D praca jest łatwiejsza. Zasadniczo używamy chmury punktów jako podrysu w każdym możliwym widoku aby jak najlepiej odwzorować skan 3D.

Można również użyć narzędzi dodatkowych, które automatycznie znajdą powierzchnię w chmurach punktów i zamienią je na obiekty. Można to zrobić dzięki doinstalowaniu extension Scan to BIM. Więcej na ten temat pod adresem : http://www.youtube.com/watch?v=iMCDloBBikQ

Wynik końcowy inwentaryzacji wygląda jak poniżej :
 

 

icon
produkty

» Architektura

» Konstrukcje

» Inżynieria lądowa i infrastruktura

» Projektowanie procesów technologicznych

» Instalacje Inżynierskie

» Edycja rastrów

» Aplikacje PROCAD

» Biblioteki PROCAD

» Pozostałe

Mobilna wersja serwisu