Autodesk Platinum Partner
PROCAD « Budownictwo « Aktualności « Autodesk przyznał BIM Experience Award
icon
Budownictwo
2011-05-30 15:19

Autodesk przyznał BIM Experience Award

Atkins i Skanska Balfour Beatty Joint Venture zdobywają Autodesk BIM Experience Award.

Zespół korzysta z koncepcji modelowania informacji o budynku (BIM) przy poszerzaniu autostrady M25 i zwiększaniu jej przepustowości przed zaplanowanymi na rok 2012 Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie. Odcinek poddany modernizacji ma długość 64 km, a cała londyńska autrostrada M25 liczy sobie 188 km.

Nagroda przyznana została firmom Atkins i Skanska Balfour Beatty Joint Venture za wzorcowe wykorzystanie BIM do:

  • trafnego podejmowania decyzji w celu poprawy bezpieczeństwa,
  • poprawienia stopnia zrozumienia projektu przez projektantów,
  • koordynacji różnych tematów projektu i rozwiązania ewentualnych konfliktów pomiędzy nimi jeszcze przed rozpoczęciem budowy, dzięki czemu możliwa jest redukcja potencjalnych kosztownych błędów,
  • zaprojektowania planu produkcji w celu zrealizowania harmonogramu przy zachowaniu bieżącego ruchu na autostradzie.

Od 2009 roku zespół do projektowania i budowy korzysta z rozwiązań Autodesk BIM do współpracy projektowej pomagających wirtualnie rozwiązywać problemy budowy zanim faktycznie się pojawią. Oprogramowanie firmy Autodesk wykorzystywane do wspierania tego procesu BIM to: AutoCAD, Autodesk Navisworks Manage, Autodesk Navisworks Freedom i AutoCAD Civil 3D.


 

„Członkowie zespołu projektowego stosują rozwiązania Autodesk BIM do współpracy i koordynacji projektu, aby sprostać wyzwaniu dodania pasa do części ruchliwej autostrady M25, przy możliwie minimalnych zakłóceniach w obecnym ruchu na trzech pasach w każdym kierunku” - powiedział Bob Marlow, kierownik projektu w firmie Atkins. „Przygotowywane modele ułatwiają opracowanie bardziej skoordynowanego i kompletnego projektu”.

„Korzystanie z programów AutoCAD i AutoCAD Civil 3D wzbogaca harmonogram budowy w Navisworks, pomaga nam rozwiązać wiele problemów budowlanych zanim się one pojawią” - powiedział David Owens, inżynier pracujący dla firmy Skanska Balfour Beatty Joint Venture. „Proces ten daje zespołowi lepszą ocenę ogólnego projektu i pomaga zidentyfikować i rozwiązać międzydyscyplinarne kolizje, pojawiające się niekiedy w ramach jednego projektu”.


 

Cóż, dobrze wiedzieć, że gdzieś na świecie da się sprawnie przeprowadzać duże inwestycje w infrastrukturę drogową przed zbliżającymi się imprezami masowymi...

Zintegrowany model projektu Autodesk Navisworks kluczem do sukcesu

Aby pomóc sobie w realizacji napiętego harmonogramu projektu budowy, zespół wykorzystuje w swojej pracy skoordynowany i dokładny model założeń projektu. Zintegrowany model Autodesk Navisworks pomaga wizualizować cały projekt, w tym wszystkie elementy naziemne i podziemne, jak i nie-fizyczne aspekty projektowania, takie jak bariery stref bezpieczeństwa pracy. Projektanci używają oprogramowania Navisworks, aby odszukać i poprawić ewentualne błędy, które byłyby bardzo trudne do wykrycia za pomocą dokumentacji 2D.

Podążając za wymogami projektowania, w celu stworzenia modelu budowy zespół projektowy dostosowuje model Autodesk Navisworks do modelu konstrukcyjnego. Korzystając z oprogramowania AutoCAD Civil 3D, zespół zwiększa model założeń projektowych, aby stworzyć wirtualny model budowy, zawierający dodatkowe elementy, takie jak np. bardziej realistyczną wizualizację nowych murów oporowych, chmury punktów ze skanowania laserowego i dane dotyczące robót tymczasowych. Jeżeli to konieczne, zespół reprezentujący projekt aktualizacje model budowy w celu lepszego odzwierciedlenia zmian zachodzących w projekcie.

Rozszerzony zespół projektowy, w tym pracownicy budowlani, może zobaczyć model budowy ze swojego tymczasowego biura przy użyciu oprogramowania Autodesk NavisWorks Freedom. Korzystanie ze skonsolidowanego, bardziej dokładnego modelu budowy oznacza, że każdy ma dostęp do tych samych, zaktualizowanych, realnych informacji o projekcie, przy ocenie jak najlepiej wykonywać zadania budowlane.

Rozwiązania Autodesk dla BIM

Modelowanie informacji o budynkach (Building Information Modeling - BIM) to proces wykorzystujący inteligentny model danych zapewniający wgląd w informacje umożliwiające opracowywanie i prowadzenie projektów budowlanych i infrastrukturalnych szybciej, bardziej ekonomicznie i z mniejszym wpływem na środowisko naturalne. Rozwiązania BIM Autodesk do obsługi budynków - poczynając od ich projektowania, przez budowę, do eksploatacji i utrzymania - oparte są na inteligentnych modelach tworzonych z użyciem programu Autodesk Revit i wspomagają projektowanie architektoniczne, konstrukcyjne i instalacyjne (instalacje mechaniczne, wodno-kanalizacyjne i elektryczne - MEP).

Rozwiązania BIM Autodesk do kompleksowej obsługi inwestycji infrastrukturalnych oparte są na inteligentnych modelach tworzonych w programie AutoCAD Civil 3D do projektowania obiektów inżynierii lądowej i AutoCAD Map 3D do planowania inwestycji infrastrukturalnych. Zalety BIM zwiększa dodatkowo bogaty zestaw rozwiązań uzupełniających, w tym Autodesk Navisworks i Autodesk 3ds Max Design do wizualizacji i wirtualnej symulacji projektów oraz program AutoCAD do tworzenia dokumentacji i profesjonalnego kreślenia rysunków. System Autodesk Vault Collaboration AEC pomaga zespołom projektowym w uporządkowanym gospodarowaniu modelami cyfrowymi; chronieniu, systematyzowaniu i wymianie dokumentacji projektowej, ułatwia także współpracę między wieloma zespołami projektowymi.

źródło Łukasz Suma www.cad.pl

icon
produkty

» Architektura

» Konstrukcje

» Inżynieria lądowa i infrastruktura

» Projektowanie procesów technologicznych

» Instalacje Inżynierskie

» Edycja rastrów

» Aplikacje PROCAD

» Biblioteki PROCAD

» Pozostałe

Mobilna wersja serwisu