Autodesk Platinum Partner
PROCAD « Budownictwo « Autodesk Revit « Biuletyny Revit « Autodesk Project Vasari - Biuletyn Revit 02/2011
icon
Budownictwo
2011-03-17 08:45

Autodesk Project Vasari - Biuletyn Revit 02/2011

Witamy Państwa w kolejnym numerze Biuletynu Revit.
Dzisiaj z wielka przyjemnością chcielibyśmy przedstawić Państwu najmłodsze dziecko firmy Autodesk czyli Autodesk Project Vasari.

Co to jest Autodesk Project Vasari ?
Autodesk Project Vasari na pierwszy rzut oka wydaje się być jak „Revit Architecture w wersji LT”. Nic bardziej mylnego. Po kilku godzinach testu tej aplikacji, skłoniłbym się raczej, by nazwać go „młodszym bratem” Revita (Rys.1.).


Rys.1. Interface Autodesk Project Vasari

Jak pobrać Autodesk Project Vasari ?
Autodesk Project Vasari jest dostępny jako darmowa aplikacja. Aby go pobrać należy założyć konto w serwisie Autodesk Labs ( http://labs.autodesk.com/utilities/vasari/ ). Z tego serwisu można pobrać dwa rodzaje plików: plik instalacyjny lub wersję portable. Wersja portable bez problemu uruchamia się z nośników podłączanych do komputera przez gniazdo USB (najlepiej USB 2.0 lub 3.0 – co daje wysoki komfort pracy).

Do czego służy APV ?
Autodesk Project Vasari powstał z myślą o pierwszym etapie projektowania architektonicznego. Służy przede wszystkim do tworzenia koncepcji bryłowej budynku i szybkiej analizy energetycznej tej koncepcji. Pozwala on na zamodelowanie optymalnej bryły budynku pod względem zużycia energii i emisji CO2. Oprócz samej bryły budynku (Conceptual Mass.rfa) Vasari pozwala na utworzenie jeszcze trzech rodzin: Adaptive Component, Mass oraz Curtain Panel Pattern Based (Rys. 2).


Rys.2. Model Bryły budynku wykorzystujący wszystkie rodziny dostępne w APV


Jak można się domyślać, jest to wyjęty z Revita moduł Edytora Rodzin, ograniczony do czterech typów elementów. Zachowuje wszystkie zasady modelowania i parametryzacji. Zawiera wiele usprawnień modelowania 3D, które chętnie widzieli byśmy w Revicie Architecture. W odróżnieniu od Revita – ma wbudowany moduł analizy energetycznej i zaawansowanego studium nasłonecznienia, które uwzględnia kumulację energii słonecznej na powierzchniach modelu bryłowego.


Rys.3. Kumulacja energii słonecznej na powierzchniach poszczególnych brył

Dodatkowe zalety aplikacji
Niepodważalną zaletą Autodesk Project Vasari jest to, że utworzona w nim bryła budynku zapisywana jest w formacie revitowym, czyli .rfa. Równie dobrze można importować do niego modele bryłowe utworzone w Revit Architecture. Dodatkowe formaty jakie można zaimportować to: DWG, SAT, DXF, DGN i Skp. Natomiast eksport możliwy jest do plików w formacie : DWG, SAT, DXF i DGN. Pliki z rozszerzeniem RFA są standardem aplikacji.

Raporty analizy energetycznej eksportowane są w formacie plików PDF.
Zachęcamy Państwa do pobrania i własnoręcznego przetestowania aplikacji. Użytkownicy Revit Architecture nie będą mieli najmniejszych problemów z poruszaniem się w aplikacji.

icon
produkty

» Architektura

» Konstrukcje

» Inżynieria lądowa i infrastruktura

» Projektowanie procesów technologicznych

» Instalacje Inżynierskie

» Edycja rastrów

» Aplikacje PROCAD

» Biblioteki PROCAD

» Pozostałe

Mobilna wersja serwisu