Autodesk Platinum Partner
PROCAD « Budownictwo « Autodesk Revit « Biuletyny Revit « Revit Conceptual Energy analisys - Biuletyn Revit 01/2011
icon
Budownictwo
2011-01-19 09:59

Revit Conceptual Energy analisys - Biuletyn Revit 01/2011

Witamy Państwa w kolejnym numerze Biuletynu Revit. Dziś kontynuujemy temat Extensions dla Revit Architecture 2011. Pod lupę weźmiemy kolejne ciekawe narzędzie, czyli Conceptual Energy Analysis in Revit. Jest to moduł pozwalający wykonanie analizy energetycznej na bryle modelu Revit, bezpośrednio w środowisku programu.

Co jest potrzebne do wykonania analizy?
Aby wykonać analizę, musimy mieć wymodelowaną bryłę budynku. W tej bryle należy wygenerować powierzchnie kondygnacji z a pomocą poziomów ustalonych w programie, a następnie założyć stropy według poziomów. Jest to minimalna ilość czynności jaką należy wykonać, aby móc przeprowadzić jakąkolwiek analizę. Przykład przygotowanej bryły na (Rys.1.)


Model analityczny powstaje bezpośrednio na podstawie modelu fizycznego, lecz do analizy potrzebne jest wiele więcej parametrów, które lepiej zdefiniują obiekt.

Jakie parametry określają model analityczny ?
Parametry, które mają największy wpływ na wynik analizy energetycznej to przede wszystkim lokalizacja obiektu, typ konstrukcji, odsetek szyb itp.  Niektóre parametry są szczegółowo przenoszone z ustawień projektu, podczas gdy pozostałe są w pełni edytowalne i wprowadzane przez projektanta dokładnie pod kątem analizy energetycznej. Dokładne dane związane z klimatem i danymi meteorologicznymi mogą być w całości przeniesione do ustawień za pomocą Serwera Klimatycznego połączonego z Gogle Maps.
Jeżeli wymodelujemy budynki sąsiadujące (wystarczy że będą one wymodelowane jako bryły), będą one traktowane jako obiekty rzucające cień i zostanie to uwzględnione w analizie energetycznej.
Do faktycznej analizy wykorzystywany jest Internetowy Serwis Green Building, więc trzeba być podłączonym do sieci w czasie pracy, by móc wykonać analizę. W samej analizie, wpływ na wyniki mają także szczegółowe dane takie jak : typ budynku, jego przeznaczenie, systemy wentylacyjne czy godziny pracy. Wartości domyśle tych parametrów są w całości dostępne do edycji.

Wyniki analizy
Wyniki analizy można wyświetlać w postaci wykresów graficznych lub w postaci tabelarycznej (Rys.2.), aby ułatwić ich odczytywanie. Możliwe jest również tworzenie różnych opcji projektowych w celu znalezienia optymalnego rozwiązania (Rys.3.).





Analiza energetyczna koncepcji bryłowej jest niewątpliwie użytecznym narzędziem dodatkowym, choć możliwościami analizy nie dorównuje Autodesk Ecotect czy Autodesk IES. Należy pamiętać jednak, że jest to doskonałe narzędzie pozwalające wykonać analizy w bardzo wczesnej fazie projektowania, bo nie wymaga tak szczegółowego modelu jak wyżej wymienione aplikacje.

icon
produkty

» Architektura

» Konstrukcje

» Inżynieria lądowa i infrastruktura

» Projektowanie procesów technologicznych

» Instalacje Inżynierskie

» Edycja rastrów

» Aplikacje PROCAD

» Biblioteki PROCAD

» Pozostałe

Mobilna wersja serwisu