Autodesk Platinum Partner
PROCAD « Budownictwo « Autodesk Revit « Biuletyny Revit « Revit Architecture Extensions - Biuletyn Revit 08/2010
icon
Budownictwo
2010-11-29 15:08

Revit Architecture Extensions - Biuletyn Revit 08/2010

Architecture Extensions - Biuletyn Revit 08/2010

Witamy Państwa w kolejnym numerze Biuletynu Revit. Dziś troszeczkę na temat Extensions dla Revit Architecture 2011.
Revit Extensions dostępne są tylko dla tych użytkowników, którzy mają aktywną subskrypcję. W tym artykule postaram się przekonać Państwa, że funkcjonalność tego rozszerzenia warta jest ceny subskrypcji.

Co to jest Revit Architecture Extensions ?
Jest to zbiór dodatkowych aplikacji usprawniających pracę w programie. Jest ona ciągle rozwijana i poszerzana o nowe, funkcjonalne narzędzia dla Revit Architecture. Aplikację tę można pobrać ze strony subskrypcyjnej Autodesk, pod nazwą Revit Architecture Advantage Pack 2011.
Dla ułatwienia zamieszczam krótki opis aplikacji i bezpośrednie przekierowanie do Centrum Subskrypcyjnego : http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/pc/item?siteID=123112&id=15500544

W dzisiejszym biuletynie chciałbym się skupić na jednym z nowych narzędzi o nazwie Autodesk Revit Server.

Revit Server, a praca w sieci LAN i WAN

Zaawansowani użytkownicy Revita, zwłaszcza w dużych biurach nie wyobrażają sobie pracy bez możliwości używania „Zadań”, czyli tak zwanej pracy sieciowej. Ten system pozwala na pracę nad jednym modelem dużej ilości użytkowników, przyspieszając znacznie pracę, koordynację i eliminację błędów.
Używanie „Zadań” doskonale sprawdza się w obrębie jednego biura, gdzie cała praca odbywa się w zakresie sieci lokalnej (LAN). Pliki lokalne i zmiany w plikach centralnych bardzo szybko są odświeżane – co zachowuje komfort pracy taki sam jak w przypadku pojedynczego stanowiska. Rys.1.


 


Problem zaczyna się w momencie, kiedy pracownicy firmy znajdują się w różnych oddziałach firmy, a do komunikowania się między komputerami muszą używać sieci rozproszonej (WAN). W tym momencie praca zaczyna być uciążliwa, ze względu na długi czas odświeżania zmian, zarówno w plikach lokalnych jak i w pliku centralnym. Problem nie tkwi w wielkości plików revitowych, bo przesyłane są tylko zmiany, a nie cały model, lecz w niezoptymalizowanym protokole komunikacji, którego wielkość jest stała i nie zależy od wielkości pliku modelu.

W takim przypadku z pomocą przychodzi właśnie Autodesk Revit Server. Nowo wprowadzona technologia rozwiązuje problem opóźnienia w sieci WAN poprzez kilka kluczowych cech.
Po pierwsze wprowadzono główną zmianę z systemie pracy sieciowej, wprowadzając Serwer Centralny, który może być zlokalizowany w dowolnym miejscu na świecie. Serwer ten zawiera plik centralny, którego kopie znajdują się na lokalnych serwerach w każdym z biur. W biurach praca wygląda już jak w przypadku normalnej pracy na „Zadaniach”, czyli każdy użytkownik posiada kopię lokalną pliku centralnego z serwera lokalnego. Cały system działania można przedstawić na Rys.2.


By uniknąć opóźnień z odświeżaniem zmian wprowadzanych do pliku centralnego na serwerze centralnym, specjalna aplikacja synchronizuje serwery lokalne z centralnym w trybie ciągłym.

Dodatkowo by usprawnić pracę w sieci, zmieniono protokoły komunikacji, które są znacznie szybsze od wcześniejszych. Skutkuje to ciągłą i szybką synchronizacją plików lokalnych, centralnych na serwerach lokalnych i centralnego na głównym serwerze.

Jest to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla biur posiadających wiele oddziałów, ale również dla biur współpracujących ze sobą – zwłaszcza zlokalizowanych w różnych krajach, czy na różnych kontynentach.

icon
produkty

» Architektura

» Konstrukcje

» Inżynieria lądowa i infrastruktura

» Projektowanie procesów technologicznych

» Instalacje Inżynierskie

» Edycja rastrów

» Aplikacje PROCAD

» Biblioteki PROCAD

» Pozostałe

Mobilna wersja serwisu