Autodesk GOLD Partner
PROCAD « Architecture « Autodesk Revit « Biuletyny Revit « Dane identyfikacyjne obiektów „revitowych” - Biuletyn Revit 06/2009
icon
Budownictwo
2009-07-06 10:50

Dane identyfikacyjne obiektów „revitowych” - Biuletyn Revit 06/2009

Parametry współdzielone

W dzisiejszym odcinku zajmiemy się danymi identyfikacyjnymi obiektów „revitowych”. Dokładniej, dowiemy się jak dodać nowy parametr, którego nie ma na liście standardowych parametrów. Wykorzystamy w tym celu Parametry współdzielone.

Dla przykładu posłużymy się stworzeniem etykiety pomieszczenia, do której dodamy parametr : H pom (wysokość pomieszczenia) w taki sposób, by można było tę wartość wpisywać do etykiety ręcznie lub za pomocą tabeli zestawieniowej pomieszczeń.

Od czego zacząć?

Zaczynamy od oznaczenia i etykietowania pomieszczeń w istniejącym projekcie (Rys.1.). Teraz możemy przystąpić do tworzenia parametru.

 

 

 

 

 

 

Dodawanie parametru

Otwieramy menu rozwijalne Plik / Parametry Współdzielone. Ponieważ parametr który utworzymy, chcemy wykorzystywać częściej, założymy nową grupę parametrów współdzielonych, tak by nie mieszały się one z innymi. Po kliknięciu w polecenie Parametry współdzielone otrzymujemy okno dialogowe (Rys.2.), które wypełniamy w następujący sposób:

  1. Dodajemy nową grupę parametrów współdzielonych : Parametry_Pomieszczeń
  2. Dodajemy konkretny parametr: H pom, Dziedzina: ogólne, Typ: Tekst. Po takim ustawieniu, zatwierdzamy wprowadzenie danych ikoną OK.

 

 

 

 

 

 

 

Kolejny krok

Po utworzeniu parametru współdzielonego, musimy określić do jakiej kategorii ten parametr ma się odwoływać. W naszym przypadku musi to być parametr pomieszczenia. W celu określenia przynależności otwieramy Menu rozwijalne Ustawienia, a następnie wybieramy Parametry Projektu. Program wyświetli kolejne okno dialogowe, w którym musimy opisać wszystkie w/w zależności (Rys.3.)

Najważniejsze ustawienia:

  1. Pamiętamy o tym, że teraz nie tworzymy parametru tylko określamy założony wcześniej, dlatego zaznaczamy Typ Parametru: Parametr współdzielony
  2. Po zaznaczeniu tego pola, uaktywnia się pole Wskaż, natomiast część danych o parametrze stanie się niedostępna. Wybieramy pole Wskaż, pokaże się kolejne okno dialogowe, w którym domyślnie pokaże się już parametr H pom. Wskaż go.
  3. Kategorie: to w tym miejscu zaznaczenie odpowiedniej kategorii spowoduje przywiązanie parametru do konkretniej rodziny. My wybieramy Pomieszczenia.
  4. Zatwierdź wszystkie wprowadzone dane poprzez OK.

Parametr wysokości pomieszczenia jest już utworzony i gotowy do pracy. Pozostaje jedynie problem wyciągnięcia go na zewnątrz za pomocą etykiety. Do tej pory widoczny jest on jedynie w Parametrach Właściwości Pomieszczenia. W Tym celu przystępujemy do zmodyfikowania etykiety.

Edytujemy etykietę pomieszczenia

Zaznacz etykietę pomieszczenia znajdującą się w projekcie i przejdź do Edycji Rodziny. Postępujemy tak samo jak podczas budowania zwykłej etykiety. Wybieramy ikonkę dodaj parametr i otrzymujemy okno dialogowe z dostępnymi parametrami (Rys.4.)

Aby „wyłowić” dodany przez nas parametr, wybieramy ikonę u dołu okna Dodaj Parametr. Pokaże się dostępna lista grup parametrów współdzielonych, a w każdej grupie znajdują się poszczególne parametry. Nasz Parametr jest zlokalizowany w grupie Parametry_pomieszczeń i nosi nazwę H pom. Wskazujemy go i dodajemy do modyfikowanej właśnie etykiety pomieszczenia. Ustawiamy ją w odpowiednim miejscu. Zapisujemy etykietę pod nową nazwą i wczytujemy do projektu.

 

 

 

 

Wysokość pomieszczenia w projekcie

Po wczytaniu nowej etykiety jest ona gotowa do ręcznego wprowadzania parametru. Można sobie bardzo ułatwić sprawę wykonując najpierw zestawienie pomieszczeń. Ten parametr można również uwzględnić w zestawieniu, co pozwoli na wpisywanie wartości wysokości w tabeli, zamiast klikać w każdą etykietę (Rys.5.).

Pełna wersja serwisu