Autodesk GOLD Partner
PROCAD « Architecture « Autodesk Revit « Biuletyny Revit « Dach z pokryciem z blachy - Biuletyn Revit 04/2009
icon
Budownictwo
2009-05-13 12:42

Dach z pokryciem z blachy - Biuletyn Revit 04/2009

Dachy - blacha trapezowa

Kilka numerów temu tworzyliśmy elewację budynku z paneli stalowych. Dzisiaj zajmiemy się również wykończeniami. Pokażemy Państwu, jak w prosty i efektywny sposób stworzyć dach z pokryciem z blachy.

W naszym przykładzie użyjemy najprostszego kształtu, czyli blachy o profilu trapezowym, by w jak najłatwiejszy sposób przedstawić metodykę działania.

Rozpoczynamy podobnie jak w przypadku ścian, czyli od wrysowania profilu blachy. Utworzymy arkusz blachy o określonej szerokości. Otwieramy nowy szablon za pomocą strony startowej Revita, lub poprzez Plik / Nowa Rodzina i wybieramy szablon Metric Profile (Profil Metryczny). W tym szablonie wrysowujemy (Rys.1.) przekrój przez arkusz blachy, zgodny z danymi producenta. Zachowujemy również punkt wstawienia profilu, ponieważ będzie on później zagnieżdżony w kolejnej rodzinie.

 

Tak utworzony profil zapisujemy pod nazwą, którą później będziemy mogli bez problemu odnaleźć. Po zapisaniu, nie zamykamy jeszcze edytora rodzin. Otwieramy kolejny szablon, do którego ten profil zagnieździmy. Będzie to szablon Ramy konstrukcyjne ( Structural Framing – Beam and Braces). Dlaczego ten szablon? Otóż jest on najwygodniejszy pod względem umieszczania utworzonego obiektu w projekcie. Wracamy do szablonu profilu i wybieramy polecenie Wczytaj do projektu, a profil bezpośrednio zostanie wczytany do drugiego szablonu (Rys.2.).

 

Z otwartego szablonu usuwamy wymodelowany tam element, ale zostawiamy linię. Posłuży ona nam do wymodelowania arkusza blachy za pomocą opcji Przeciągnięcie profilu. Dzięki temu nasz arkusz blachy będzie wydłużał się do dowolnej wrysowanej długości. Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie zadanie, pozostawioną wcześniej linię wybieramy jako ścieżkę przeciągnięcia, natomiast wczytany wcześniej profil wybieramy jako przeciągnięcie (Rys.3.).

Sprawdzamy jeszcze poprawność pozycji profilu względem punktu wstawienia. Jeżeli wszystko jest poprawnie, zapisujemy nowo utworzoną rodzinę.

 

Otwieramy nowy projekt, do którego wczytujemy blachę trapezową. Teraz możemy używać go w modelu. Dzięki szablonowi w jakim został stworzony, można wstawiać go swobodnie w rzutach, jak i kreślić nim pod kątem w widokach z elewacji czy przekrojach (Rys.4.)

 

Dla zbudowanego przez nas elementu, można przypisać również parametr materiału wykończenia, dzięki czemu, będzie można zmieniać kolor wykończenia pokrycia dachowego. W przykładzie poniżej wizualizacja wykonana z materiałem blacha matowa (Rys.5.)

Pełna wersja serwisu