Autodesk GOLD Partner
PROCAD « Budownictwo « Autodesk Revit « Biuletyny Revit « Elewacja z paneli stalowych - Biuletyn Revit 02/2009
icon
Budownictwo
2009-03-03 08:41

Elewacja z paneli stalowych - Biuletyn Revit 02/2009

Witamy w kolejnym numerze Biuletynu Revit! 

Dzisiaj zajmiemy się elewacjami budynku. Pokażemy Państwu jak w łatwy sposób zbudować elewacje wykończoną panelami stalowymi.


Krok pierwszy
Znajdujemy w internecie dokumentację techniczną interesujących nas paneli elewacyjnych. Na dzień dzisiejszy większość producentów udostępnia tego typu dokumentację, w której znajdziecie państwo wszelkie potrzebne wymiary, jak w przykładzie poniżej Rys.1.

Następnie zabieramy się do zbudowania takiego panela w programie Revit Architecture. Otwieramy menu Plik / Nowy / Rodzina i wybieramy odpowiedni szablon rodziny. Ponieważ w tym przykładzie panele będą integralną częścią ściany, użyjemy szablonu : Metric Profile – Reveal.rft. Dzięki temu szablonowi zagnieździmy panel bezpośrednio w ścianę, co w następstwie będzie powodowało automatyczne wycinanie się otworów podczas wstawiania drzwi i okien.



Krok drugi
Na podstawie dokumentacji producenta, wyrysowujemy dokładny przekrój w szablonie. Należy zwrócić uwagę na opis szablonu, gdyż rozrysowane jest tam, gdzie znajduje się ściana i lico ściany Rys.2.






Krok trzeci
Po zapisaniu nowo utworzonej rodziny przechodzimy do zasadniczego projektu. Modelujemy pierwszą ścianę, a następnie przystępujemy do jej modyfikacji. W przykładzie zbudowano ścianę z bloczków betonowych, izolacja 15cm i warstwa zewnętrzna w postaci paneli z blachy trapezowej Rys.3.







Aby wprowadzić wykończenie panelami z blachy, wybieramy opcję Sweeps (Gzymsy), i otwiera nam się kolejne okno dialogowe Rys.4.

W tabeli tej wybieramy opcję, wczytaj profil, i wybieramy wcześniej utworzoną rodzinę profilu panela. Po wczytaniu wybieramy dodaj profil. Po dodaniu ustalamy pozycję elementu na ścianie, rodzaj materiału, odwrócenie elementu oraz odsunięcie od góry lub dołu ściany. Ważne jest, aby zaznaczyć okienko cięty, co pozwoli na docinanie paneli poprzez wstawiane okna i drzwi. Zatwierdzamy zmiany i przechodzimy do projektu.





Wszystkie utworzone przez nas elementy są widoczne w modelu 3D,w rzutach oraz w przekrojach. Rys.5.










Na koniec, warto pokazać wynik w postaci wizualizacji. Dzięki możliwości zmiany materiału, możemy wykonać rendering obiektu, wykorzystując odpowiedni materiał.
 

 

icon
produkty

» Architektura

» Konstrukcje

» Inżynieria lądowa i infrastruktura

» Projektowanie procesów technologicznych

» Instalacje Inżynierskie

» Edycja rastrów

» Aplikacje PROCAD

» Biblioteki PROCAD

» Pozostałe

Pełna wersja serwisu