Autodesk GOLD Partner
PROCAD « Architecture « Autodesk Revit « Biuletyny Revit « tools4revit: Sort & Mark oraz Rafter+ - Biuletyn Revit 11/2008
icon
Budownictwo
2008-12-09 10:07

tools4revit: Sort & Mark oraz Rafter+ - Biuletyn Revit 11/2008

Witamy w kolejnym numerze biuletynu Revit. Miło nam Państwa poinformować, że firma PROCAD SA wprowadziła do swojej oferty dwa nowe produkty: Sort & Mark oraz Rafter +.  Są to extensions przystosowane do platformy Revit Architecture, Structure oraz MEP produkcji firmy AGA-CAD z Litwy. Jako dystrybutor, firma PROCAD SA otrzymała wyłączność na sprzedaż tych rozwiązań na terenie Polski.

W dzisiejszym numerze pokrótce opiszemy możliwości dodatku Rafter +, który służy do automatycznego generowania więźby dachowej na podstawie połaci dachowych stworzonych w Revit Architecture. Wielu użytkowników czekało na takie narzędzie, które jak sami Państwo zobaczycie, znacznie przyspiesza pracę w zakresie modelowania konstrukcji dachu.

 


Po zainstalowaniu, extensions dodają się automatycznie do menu rozwijalnego programu. Rys.1.

Do przedstawienia możliwości Rafter + posłużymy się modelem połaci dachowych wygenerowanych na podstawie podrysu ścian budynku Rys.2. (działa to również na dachach wygenerowanych na podstawie brył). Należy jednak pamiętać o jednej rzeczy. Na dzień dzisiejszy program generuje systemy belek tylko i wyłącznie na płaskich połaciach.
Rozpoczniemy od wygenerowania krokwi. Należy pamiętać, że połacie muszą być płaskie, ponieważ program generował będzie na nich odpowiednio określone poprzez krawędzie systemy belek. W pierwszym kroku wybieramy sposób podcięcia belek, a następnie w odpowiednich polach określamy przekrój belki oraz rozstaw krokwi. Rys.3.

 

Wstawiamy belki koszowe. Rys.4. Żeby to zrobić należy wskazać dwa sąsiadujące ze sobą systemy belek. W przypadku tego rodzaju belek do ustawienia również mamy sposób podcięcia oraz wysokość i szerokość przekroju belki. Tę czynność należy powtórzyć pojedynczo dla każdej belki koszowej.

Następną rzeczą jest wygenerowanie jętek. W odróżnieniu od poprzednich elementów, do wygenerowania jętek należy wskazać zakres, wskazując krokwie na początku i końcu systemu belek. Przed wygenerowaniem można określić przekrój oraz typ połączenia. Ustawiamy również wysokość odsunięcia od poziomu lub od szczytu. Rys.5.

Ostatnia rzecz, to wygenerowanie płatwi, murłat oraz belki w szczycie dachu. Tabela tych ustawień jest zdecydowanie największa, gdyż w zależności od rozwiązania można sterować wartościami podcięcia krokwi, ilością płatwi i ich odsunięciem. Natomiast murłaty powstają poprzez wskazanie ścian nośnych , gdzie automatycznie zostaną one wygenerowane i odpowiednio docięte. Rys.6.

 

Na koniec wystarczy jedynie wykonać uaktualnienie modelu więźby, co spowoduje, że wszystkie belki zostaną odpowiednio podcięte w zależności od podparcia. Potem można już przejść do wykonania rysunków warsztatowych oraz zestawienia belek. O tym napiszemy więcej w kolejnym numerze przy okazji drugiego dodatku, czyli Sort & Mark, dzięki któremu szybko opiszemy wszystkie belki.


Dla zainteresowanych tym rozwiązaniem podajemy link do strony internetowej, gdzie można obejrzeć możliwości tych extension na krótkich filmikach na kliknij tutaj.

 

 

Pełna wersja serwisu