Autodesk GOLD Partner
PROCAD « Architecture « Autodesk Revit « Biuletyny Revit « Przeszklenie strukturalne: szprosy - Biuletyn REVIT Nr 06/2008
icon
Budownictwo
2008-08-05 09:19

Przeszklenie strukturalne: szprosy - Biuletyn REVIT Nr 06/2008

Szprosy

Rys. 1. Przypięcie szprosu

Witamy wszystkich czytelników kolejnego Biuletynu Revit. W dzisiejszym numerze kontynuować będziemy temat przeszkleń strukturalnych. Wiemy już w jaki sposób tworzyć proste i zaawansowane kształty systemów kurtynowych. Dzisiaj zajmiemy się kolejnym elementem składowym przeszkleń, a mianowicie tworzeniem szprosów.

Co należy wiedzieć?

Przede wszystkim, należy wiedzieć, że szprosów nie da się zamienić na inny typ zaznaczając go i wybierając typ z menu selektora. Jak pokazano na Rys.1., zauważyć można, że szpros jest przypięty do osi podziału systemu kurtynowego. Dopiero po odpięciu go możemy zacząć go modyfikować.

Jak modyfikować szprosy ?

Rys. 2. Tabela właściwości systemu kurtynowego

W przypadku szprosów nie da się zaznaczyć go i przejść bezpośrednio do edytora rodzin, ponieważ nic takiego nie będzie dostępne. Spowodowane jest to sposobem generowania szprosu. Tego typu elementy są przeciągnięciem określonego kształtu profilu po ścieżce przeciągnięcia, którą w przypadku ściany kurtynowej jest długość linii podziału sytemu kurtynowego. Dlatego zmiana typu szprosu dostępna będzie w tym przypadku poprzez właściwości elementu (systemu kurtynowego) Rys.2.

Rys. 3. Szablon Metric Profile-Mulion

Jak widać w tej tabeli można zmienić kształt profilu oddzielnie dla układu poziomego i pionowego osi podziału. Rozróżnione są również szprosy graniczne i środkowe w obydwu układach podziału. Dodatkowo za pośrednictwem tej tabeli można wymienić panele czy określić funkcję ściany.

Jednak co zrobić, jeżeli żaden z zawartych w bibliotece profili szprosów nie odpowiada naszym wymaganiom. Wówczas musimy stworzyć sobie odpowiedni profil od początku. Najlepiej tworzyć taki element na podstawie powszechnie dostępnej dokumentacji producenta, gdzie określone mamy wszystkie wymiary i maksymalne długości szprosów. W naszym przykładzie zbudujemy szpros znaleziony w Internecie, typ HELIMA 2000.

Zaczynamy od otworzenia odpowiedniego szablonu. Wybieramy Plik / Nowy / Rodzina i w oknie wyboru szablonu znajduje się odpowiednio przygotowany plik o nazwie Metric Profile-Mulion, Rys.3.

Rys. 4. Profil HELIMA 2000

Szablon jest opisany w bardzo czytelny sposób, dzięki temu wiemy gzie znajduje się strona zewnętrza i wewnętrzna systemu kurtynowego. Zamieszczona jest także krótka notatka, wyjaśniająca w jaki sposób przycinane są panele kurtynowe.

Teraz na podstawie dokumentacji producenta możemy wykreślić kształt profilu Rys.4..

Rys. 5. Tabela właściwości szprosu

Przesunięcie profilu względem osi Center Front/Back wynika z budowy ściany Storefront, której użyto w przykładzie. Tak wykreślony profil można zapisać do biblioteki, lub od razu wczytać do projektu.

Podmiana profilu szprosu.

Ostatnim etapem jest podmiana profilu szprosu. Aby to zrobić zaznaczamy jeden z profili w systemie kurtynowym, a następnie wywołujemy właściwości tego elementu. Przechodzimy do budowy wybierając Edytuj / Nowy.

Rys. 6. Efekt końcowy

Jak widać, w tej tabeli Rys.5. można zmienić położenie szprosów, odsunięcie, pochylenie, oraz to co nas interesuje najbardziej – typ profilu. Zmieniamy na uprzednio stworzony przez nas typ. Po zatwierdzeniu zmiany, nasz profil wczyta się we wszystkie miejsca, w których wcześniej występował profil rodzimy.

Teraz wystarczy obejrzeć efekt końcowy, czyli widok 3D z wczytanymi nowymi szprosami. Rys.6.

W kolejnym numerze ...

W następnym numerze nadal zajmować będziemy się przeszkleniami strukturalnymi. Tym razem zajrzymy do rodziny paneli kurtynowych. Zapraszamy do lektury już wkrótce.

Pełna wersja serwisu