Autodesk GOLD Partner
PROCAD « Architecture « Newses « NOWOŚCI w AutoCAD Map 3D 2009
icon
Budownictwo
2008-06-12 15:48

NOWOŚCI w AutoCAD Map 3D 2009

1. Edycja danych

Edycja danych geoprzestrzennych

W AutoCAD Map 3D 2009, możesz edytować dane FDO w ten sam sposób jak obiekty DWG. Program ustawiony jest tak, że jak zaznaczysz jakiś obiekt możesz od razu modyfikować jego geometrię. Tak jak to robisz w programie AutoCad. Nie potrzebujesz wypisywać obiektu z bazy aby dokonać jego edycji program zrobi to automatycznie. Jak zakończysz edycję dane zostaną uaktualnione.


Opcje edycji danych przestrzennych
W AutoCAD Map 3D 2009 możesz ustawić zachowanie programu przy edycji danych geoprzestrzennych. Można ustawić zachowanie automatycznego wypisywania elementów podczas edycji oraz automatyczną aktualizację obiektów po wykonaniu edycji. Elementy danych geoprzestrzennych można edytować jako dane CAD – wtedy wystarczy zaznaczyć obiekt i dokonać edycji obiektu, lub jako dane geoprzestrzenne – w tym przypadku należy wypisać obiekt i dopiero wtedy można wykonać edycję obiektów.


Nowe polecenia
AutoCad Map 3D 2009 posiada dwa nowe narzędzia do edycji danych przestrzennych – Podziel i Scal
Polecenie PODZIEL - dzieli element poligonowy na dwie części. Podział dokonywany jest również w bazie danych gdzie automatycznie zostają uaktualnione rekordy bazy. Stworzone nowe obiekty powstają na bazie wcześniejszego obiektu i przejmują jego cechy. Niektóre rekordy np. powierzchnia zostają automatycznie zaktualizowane i ich powierzchnia jest zawsze poprawna.
Polecenie SCAL łączy kilka obiektów na mapie w jeden. Rekord bazy danych zostaje przejęty z jednego wybranego elementu lub zostaje utworzony rekord o nowym ID.


Inne udoskonalenia
W nowej wersji AutoCad Map 3D 2009 z danymi liniowymi FDO możemy pracować tak jak z obiektami AutoCAD. Do edycji obiektów mogą być wykorzystane wszystkie narzędzia np. połącz, przerwij, obróć, przesuń. Pozwala to na bardziej efektywne wykorzystanie programu niezależnie czy pracujemy z danymi .dwg czy z bazą danych.


2. Zarządzanie danymi

Wiązania atrybutów
Wiązania atrybutów pozwalają na takie przekształcenie schematu danych aby ograniczyć wartości, które będzie można wprowadzić w polu danych. Jest to przydatne, gdy chce się na przykład mieć pewność, że każdy członek grupy wprowadzi jedną ze standardowych wartości np. wielkość rury podczas projektowania nowej rury. W wersji 2009 dodano także menu kontekstowe w tabeli danych dzięki czemu utworzone wcześniej wiązania atrybutów można przypisywać do każdego rekordu danych

Kreator wyrażeń
W Kreatorze wyrażenia udostępniono ujednolicony interfejs do tworzenia zapytań, definiowania etykiet, tworzenia pól obliczeniowych w tabeli danych oraz do wszystkich innych zadań wymagających wyrażenia lub filtru. Typowe operatory, funkcje matematyczne i tekstowe umożliwiające tworzenie wyrażenia są łatwo dostępne z menu rozwijanych.
W oknie dialogowym Kreatora wyrażenia można utworzyć zarówno wyrażenia liczbowe, jak i tekstowe. Przygotowano także wiele wbudowanych funkcji, które użytkownik może wybierać z odpowiednio pogrupowanych list.

Pola obliczeniowe
Pola obliczeniowe pozwalają na tworzenie nowych kolumn w bazie danych powstałych z analizy danych w innych kolumnach. Np. uzyskanie ceny działek można uzyskać mnożąc kolumnę zawierającą powierzchnię działek przez cenę jednego metra kwadratowego działki. Tak jak połączenia, pola obliczeniowe powodują utworzenie dodatkowych kolumn w tabeli danych. Można użyć nowej właściwości do tematyzowania danych.

3. Konwersja danych

W wersji 2009 pojawiły się nowe możliwości konwersji danych. Teraz możesz szybko wysłać dane rysunku bezpośrednio do połączenia FDO. Jeżeli mapa ma połączenie z bazą danych ORACLE, ArcSDE lub plikiem SDF można dokonać konwersji do schematu bazy danych. Eksportowane są także ustawienia grubości linii, koloru i warstwy.
Możliwa jest również bezpośrednia konwersja danych z połączenia FDO do pliku .dwg.


4. Publikowanie danych

Zmianie uległo też publikowanie danych do serwera MapGuide. Teraz bezpośrednio po opublikowaniu mapy można wyświetlić ją w przeglądarce internetowej bez konieczności konfigurowania w MapGuide Studio.

5. Warstwy tekstowe i etykiety

W AutoCAD Map 3D 2009 utworzysz warstwy tekstowe FDO, które następnie możesz wykorzystać do precyzyjnego umieszczenia opisów na swojej mapie. Dzięki warstwom tekstowym precyzyjnie ustawić pozycję tekstu na mapie, jego wielkość, obrót, dobierzesz również odpowiednią czcionkę oraz styl tekstu tak aby uzyskać ładną kompozycję mapy.
W nowej wersji rozszerzono również zarządzanie etykietami. Teraz można umieszczać etykiety wielowierszowe oraz bardziej precyzyjnie umieszczać je na mapie. Etykiety teraz mogą być rozmieszczone wzdłuż krzywej oraz mogą być automatycznie powtarzane co zadaną odległość.

6. Metadane

W tej wersji programu AutoCAD Map 3D są w pełni obsługiwane metadane ISO (Core19115 i 19139). Można tworzyć, importować i eksportować metadane ISO oraz wykonywać dowolne inne operacje zarządzania i weryfikacji w Przeglądarce metadanych i Edytorze metadanych.
Metadane Core ISO są ustalone i muszą być zawsze zawarte, aby była zachowana zgodność ze standardem. Jednakże można dostosować metadane ISO poprzez określenie dowolnej liczby dodatkowych pól wejściowych, które umożliwią pełne opisanie danych. Na przykład można dodać pola, aby wprowadzić dane wymagane w danym kraju.
Często konieczne jest publikowanie metadanych na stronie WWW. Jest to teraz możliwe przy użyciu Przeglądarki metadanych w programie AutoCAD Map 3D.

7. Obrazy rastrowe

W poprzednich wersjach użytkownik mógł nie mieć możliwości poprawnego połączenia się z Web MapService (WMS), ponieważ wersja standardu WMS zaimplementowana przez usługodawcę nie była najnowszą wersją (1.3.0). Ponadto niektóre serwery obsługują wiele wersji WMS, przy czym każdej z nich odpowiada inny zbiór możliwości i warstw wynikowych. Przy użyciu FDO nadal będzie początkowo podejmowana próba połączenia przy użyciu wersji 1.3.0, ale teraz - o ile nie powiedzie się zwrócenie poprawnych dokumentów możliwości lub użytkownik będzie chciał użyć poprzedniej wersji - w nowym polu Wersja w oknie dialogowym Połączenie danych można zażądać, aby dostawca użył możliwości odpowiadających poprzedniej wersji (1.1.1. lub wcześniejszej).

8. Interfejs użytkownika

Główną zmianą interfejsu użytkownika w tej wersji programu AutoCAD Map 3D jest użycie Kreatora wyrażenia. To okno dialogowe zostanie wyświetlone zawsze przy tworzeniu filtra (zapytania), etykiety opartej na wyrażeniu lub pola obliczeniowego.
Na przykład, jeśli dane mają być dodane do mapy przez zapytanie, zostanie wyświetlony Kreator wyrażenia w celu utworzenia zapytania.
Pełna wersja serwisu