Autodesk GOLD Partner
PROCAD « Architecture « Autodesk Revit « Biuletyny Revit « Przeszklenia strukturalne - Biuletyn REVIT Nr 03/2008
icon
Budownictwo
2008-05-05 09:33

Przeszklenia strukturalne - Biuletyn REVIT Nr 03/2008

Jak zacząć ?

Rys.1. Zmiana typu ściany.

Najprostszym zabiegiem na stworzenie przeszklenia, jest zamiana istniejącej ściany na ścianę typu Storefront, Curtain Wall lub Exterior Glazing. Wówczas w zależności od wybranego przez nas typu otrzymamy taflę szkła, taflę z naniesionym już podziałem lub kompletną ścianę kurtynową z określonym podziałem poziomym i pionowym oraz uzupełnionymi profilami szprosów (Rys.1.).

Modyfikacje na ścianie kurtynowej

Rys. 2. Właściwości ściany kurtynowej.

Modyfikacja tak utworzonej ściany kurtynowej polega na sterowaniu parametrami z tabeli właściwości elementu. Do dyspozycji mamy modyfikatory każdego elementu składowego ściany. Zaczynając od wiązania podstawy i góry ściany, poprzez kąt nachylenia szprosów poziomych i pionowych po wczytywanie odpowiednich przekrojów profili szprosów i rygli, a kończąc na odpowiednim materiale paneli. Program Revit umożliwia również na tworzenie własnych przekrojów szprosów, co pozwala budowanie ścian zgodnie z dokumentacją producenta danego przeszklenia strukturalnego.(Rys.2.)

Działamy na panelach

Rys. 3. Zmiana paneli ściany kurtynowej.

Podobnie możemy postępować z panelami danej ściany. Poszczególne panele można zamienić na inne elementy typu drzwi przeszklone jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe, obrotowe, okna czy panele stalowe itp. Musimy jednak pamiętać, że wczytanie takich elementów możliwe jest tylko wtedy, gdy zostały one stworzone w odpowiednim szablonie, czyli drzwi, okna, panele ścian kurtynowych. (Rys.3.)

Rys. 4. Narzędzia tworzenia ścian kurtynowych.

Większe możliwości jeśli chodzi o formę daje narzędzie specjalnie przygotowane do tworzenia ścian kurtynowych. Znajduje się ono w palecie narzędziowej modelowanie i składa się z trzech funkcji (Rys.4.) :

  • Curtain System (System kurtynowy) wg linii lub wg powierzchni
  • Curtain Grids ( Podział kurtyny)
  • Mulions ( Szpros )

Każde z tych poleceń pełni odpowiednią rolę podczas tworzenia ściany kurtynowej, jak w przykładzie poniżej.

Jak to wygląda w praktycznie

Rys. 5. Podział kurtyny.

Pokazany przykład jest ścianą kurtynową na podstawie linii. W takim przypadku musimy pamiętać, że linie na podstawie których powstanie przeszklenie będzie sterować jego kształtem. Zaczynamy od wykreślenia dwóch linii określających podstawę i jej kształt oraz górę ściany i jej kształt. Następnie wybieramy polecenie System kurtynowy według linii i wskazujemy poszczególne linie, między którymi zostanie rozpięta ściana kurtynowa. Na początku otrzymujemy płaską taflę szkła, którą należy dostosować do krzywizny linii poprzez odpowiednią ilość cięć tafli w pionie i w poziomie. Wykonujemy to poleceniem Podział kurtyny. Podczas dzielenia kurtyny program wychwytuje połowę oraz jedną trzecią długości dzielonego fragmentu tafli, więc w prosty sposób można podzielić go na równe fragmenty. Rys.5.

Rys. 6. Wczytanie szprosów.

Ostatnim krokiem jest dodanie szprosów. Wybierając polecenie szpros, na belce narzędziowej pokazują się narzędzia pomocnicze, dzięki którym można jeszcze bardziej usprawnić zadanie. Można wstawiać szprosy w całej linii podziału, a nawet od razu na całej ścianie kurtynowej. Oczywiście w ramach jednej ściany kurtynowej można używać różnych typów szprosów w zależności od ich funkcji i miejsca. Rys.6.

Pełna wersja serwisu