Autodesk GOLD Partner
PROCAD « Architecture « Autodesk Revit « Biuletyny Revit « Filled Region (Obszar Wypełnienia) - Biuletyn REVIT Nr 09/2007
icon
Budownictwo
2007-11-22 14:23

Filled Region (Obszar Wypełnienia) - Biuletyn REVIT Nr 09/2007

Filled Region (Obszar Wypełnienia)

Witamy wszystkich czytelników w kolejnym odcinku Biuletynu Revit. Zgodnie z obietnicą w dzisiejszym numerze przyjrzymy się bliżej Obszarowi Wypełnienia (Filled Region).

Obszar wypełnienia

Ilustracja 1

Polecenie to tworzy 2-wymiarową, właściwą dla widoku, grafikę ze stylem linii obwiedni i wzorem wypełnienia wewnątrz zamkniętej obwiedni. Obszar wypełniony jest równoległy do płaszczyzny szkicu widoku. Polecenie jest użyteczne przy definiowaniu wypełnienia na szczegółowym widoku lub przy dodawaniu wypełnienia w rodzinie opisów. Ilustracja 1

Dla przykładu ustawiamy się w przekroju, a poleceniem Callout (Odwołanie) wyciągamy szczegół w skali 1:20. W tym szczególe użyjemy opcji Filled Region (Obszar Wypełnienia). Ponieważ obszar ten jest ściśle związany z obiektem, który chcemy zakreskować, program przechodzi do trybu edycji. W trybie tym określamy zamknięty obwód, który zdefiniuje nam obszar wypełnienia.

Ilustracja 2

Następnie możemy wyrysować, lub wskazać obszar do zakreskowania. Podczas zaznaczania tego obszaru pojawiają się kłódki Ilustracja 2, dzięki którym możemy przypiąć dany obszar do zakreskowywanego elementu, po czym nie musimy się już martwić o jego rozmiary. Podczas edycji elementu wielkość obszaru będzie automatycznie się zmieniał.

Styl kreskowania

Ilustracja 3

Kolejnym krokiem jest przypisanie stylu wypełnienia. Można to zrobić podczas wyznaczania tego obszaru, a można to zrobić w dowolnym momencie. Aby nadać styl wypełnienia wybieramy Region Properties (Właściwości Obszaru). W tabeli właściwości oznaczono czerwoną ramką parametry obszaru, które dostępne staną się dopiero po wybraniu Edycji.

Podczas Edycji stylu wypełnienia możemy zmienić cztery parametry wyświetlania Ilustracja 3, lub stworzyć nowy styl. Najczęściej jednak tworzy się nowy styl, gdyż pozwala to nam zdefiniować te parametry i nadać naszą nazwę wypełnienia.

Ilustracja 4

Pierwszy parametr to przede wszystkim styl wypełnienia Ilustracja 4. Może to być kreskowanie lub jednolity kolor. Jeżeli nie znajdziemy w tym zbiorze wzoru kreskowania, który nas interesuje, możemy edytować istniejące wzory, lub importować wzory wypełnienia z pliku AutoCAD. Revit i AutoCAD posługują się tym samym formatem pliku *.pat, dzięki czemu nie ma najmniejszego problemu z wczytaniem kreskowania AutoCAD’owego.

Aby zaimportować kreskowania wybieramy przycisk New (Nowy), Przełączmy przycisk na Custom (Użytkownika), a następnie Import. Wskazujemy ścieżkę do pliku z kreskowaniami. W podglądzie będziemy widzieć dany styl kreskowania.

Background

Ilustracja 5

Jeżeli ustaliliśmy już styl kreskowania, definiujemy pozostałe parametry. Nowością w wersji Revit Architecture 2008 jest to, że możemy wypełnieniu nadać parametr Background (tło). Dzięki temu nasz obszar wypełnienia może być zawsze na pierwszym planie, lub może być przeźroczysty. Zadajemy jeszcze grubość linii wypełnienia, w tym przykładzie zmieniać będzie się grubość linii tworzących krzyżyki. Ostatni parametr to kolor. Zmieniając kolor zmieni się kolor krzyżyków. Po ustawieniu wszystkich parametrów kończymy szkic Ilustracja 5. Dopiero wtedy kreskowanie zostanie nadane w rysunku.

W kolejnym numerze ...

W kolejnym numerze omówimy narzędzie związane z detalami, a będzie to Edit Cut Profile (Edytuj Profil Cięcia).

Pełna wersja serwisu