Autodesk GOLD Partner
PROCAD « Serwis HP « Aktualności « HP wspiera i promuje walkę z podróbkami materiałów eksploatacyjnych do drukarek.
icon
Serwis HP
2009-05-08 08:49

HP wspiera i promuje walkę z podróbkami materiałów eksploatacyjnych do drukarek.

HP wspiera i promuje walkę z podróbkami

Podrabianie wkładów do laserowych i atramentowych drukarek HP jest problemem globalnym, lecz Europa Wschodnia, Bliski Wschód i Afryka to obszary, gdzie skala zjawiska jest wyjątkowo duża.

 

Podczas swojego wystąpienia Tina Rose powiedziała m.in.: „Fałszerze i nieuczciwi sprzedawcy często zwodzą klientów, którzy myślą, że kupują oryginalny towar, ponieważ wkłady znajdują się albo w kopiach oryginalnych opakowań, albo w wykorzystanych ponownie opakowaniach HP. Nabywcy podrobionych wkładów narażają się na wiele problemów, zaczynając od złej jakości druku, a kończąc na awarii drukarki spowodowanej niską jakością fałszywych materiałów eksploatacyjnych”.

 

HP rutynowo współpracuje z organami ścigania w regionie EMEA, aby identyfikować i niszczyć podrobione wkłady. Na przykład w 2008 roku trzy akcje policji w Rosji i po jednej w Polsce, Chorwacji oraz na Ukrainie doprowadziły do przejęcia 6600 gotowych, podrobionych wkładów do drukarek oraz 31 600 komponentów przeznaczonych do nielegalnego ponownego wykorzystania, a także innych materiałów. Ponadto władze zamknęły lokale wykorzystywane przez fałszerzy do produkcji i dystrybucji podrobionych produktów.

 

W regionie EMEA (w tym w Polsce), od końca 2006 roku, firma HP zbadała niemal 900 doniesień o podejrzanych produktach, co doprowadziło do 470 dochodzeń i około 250 akcji organów ścigania, podczas których skonfiskowano około 3,5 miliona gotowych fałszywych produktów oraz komponentów przeznaczonych do nielegalnego ponownego użycia.

 

W skali globalnej w latach 2005 – 2008 firma HP przeprowadziła 4620 dochodzeń w 55 krajach, które przełożyły się na 3528 akcji policyjnych (nalotów i konfiskat), podczas których zabezpieczono podrobione materiały eksploatacyjne HP o łącznej wartości ponad 795 milionów dolarów (śledztwa i akcje przeprowadzono na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy).

 

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ocenia łączną wartość globalnego handlu podrobionymi towarami na 200 miliardów dolarów rocznie. Światowa Organizacja Ceł (WCO) i Międzynarodowa Izba Handlowa (ICC) uważają, że fałszerstwa — w tym nielegalny handel podrobionymi materiałami eksploatacyjnymi do drukarek — kosztują światową gospodarkę około 500 miliardów euro rocznie, co odpowiada około 5 – 8% obrotów na rynku markowych towarów. Ocenia się, że działalność fałszerzy powoduje utratę 200 000 miejsc pracy w samej Europie.

Pełna wersja serwisu