Autodesk Platinum Partner
PROCAD « Serwis HP « Aktualności « Czy taniej znaczy lepiej ?
icon
Serwis HP
2015-06-09 10:30

Czy taniej znaczy lepiej ?

Czy taniej znaczy lepiej? Kilka słów o zamiennikach.

Stało się już faktem, że to co kiedyś było dobrem luksusowym obecnie jest już praktycznie normą w większości domów. Drukarki stały się już naszym podstawowym dobrem, bez którego praktycznie ciężko się obyć. Niewiele osób jeszcze sobie wyobraża pismo, składane do jakiekolwiek instytucji, odręcznie wykaligrafowane na ozdobnym papierze. Skoro chcemy lub musimy już drukować to także musimy co jakiś czas naszą drukarkę „dożywić” i nie chodzi mi tu oczywiście o papier.

Każdy z użytkowników urządzenia drukującego staje w pewnym momencie przed faktem zakupu tuszu lub tonera (lub innego rodzaju materiału eksploatacyjnego jak żel czy kostka woskowa). Pojawia się dylemat: oryginał czy zamiennik ? Poniżej postaram się pomóc w wyborze nie sugerując lepszego rozwiązania, bo ono zależy od osobistych preferencji i potrzeb.

Dlaczego oryginał ?

– Niska awaryjność. Oryginalne materiały cechują się niewątpliwie bardzo niskim odsetkiem awaryjności i sprawdzają się w przypadkach, gdy zależy nam na pewności wydruku, czyli pełnej gotowości urządzenia. Zdarzają się oczywiście serie zamienników, które mają zbliżoną awaryjność do oryginałów, ale często ich cena jest też bardzo zbliżona do ceny oryginalnych.

– Wysoka jakość wydruków. Oryginały lepiej odwzorowują kolory i jest to często zauważalne w przypadku używania drukarek kolorowych. Kolory z reguły są żywsze i lepiej korelują z obrazem do wydruku. Nie jest to oczywiście regułą, jednak nadal jest dosyć trudno znaleźć zamiennik o takich samych właściwościach co oryginał.
W przypadku urządzeń laserowych monochromatycznych jest już dużo lepiej i wiele zamiennych materiałów eksploatacyjnych potrafi dorównać w jakości oryginalnym.

– Praktyczny brak uszkodzeń urządzenia. Producenckie produkty bardzo rzadko potrafią uszkodzić urządzenie, choć czasem się zdarza. Mówimy tu u uszkodzeniach typu zalania tuszem lub zasypania tonerem drukarki lub zablokowania napędu przez kasetę z tonerem. Awaryjność w tych przypadkach jest bardzo niska. Jednak należy pamiętać, że niektóre materiały zamienne mają gwarancję producenta/dystrybutora zamiennika, który pokrywa koszty takich napraw.

Dlaczego zamiennik ?

– Niska cena. Tu nie muszę się rozwodzić, zamiennik potrafi kosztować kilka razy mniej niż oryginał. Mimo tego producenci drukarek próbują zachęcić zakupem kompletów lub dwupaków uatrakcyjniając nieco cenę swoich produktów.

– Łagodne warunki reklamacyjne. W związku z tym, że często awaryjność produktów jest większa, a konkurencja na rynku jest bardzo duża to warunki reklamacyjne raczej są przyjazne użytkownikom i dosyć szybko następuje wymiana produktu na nowy. W przypadku oryginałów często nie jest tak łatwo, a reklamacja z tytułu jakości wydruku jest szczególnie trudna.

– Długa i rozszerzona gwarancja. Część producentów/dystrybutorów udziela długiej gwarancji na swoje produkty (nawet 24 miesiące), a także na ewentualne uszkodzenia spowodowane drukarkom przez zamienniki.
Tutaj warto zaznajomić się nieco z działaniem naszego urządzenia. Niektóre nie nadają się do stosowania zamienników, gdyż zamienniki w tych modelach bardzo często powodują uszkodzenie. Mowa tu o niektórych urządzeniach laserowych, które mają osobny moduł wywoływania obrazu (tzw. bęben lub zespół wywoływaczki). Problem polega na tym, że usterka nie powstaje od razu. Tak upraszczając proces – w module proszek o właściwościach magnetycznych (tzw. developer) miesza się z tonerem powodując nadanie mu ładunku, dzięki któremu jest przyciągany do wałka fotoreceptora (tzw. wałka opc bębna). Dzięki temu powstaje odpowiedni obraz.
Co jednak gdy stopniowo do developera dostanie się toner o nieprawidłowych właściwościach ? Mamy dwie możliwości albo toner przyjmie zbyt duży ładunek i na bęben trafi za dużo tonera (powstaje efekt szarego tła) albo ładunek będzie zbyt mały i na bęben nie będą przyciągane odpowiednie ilości tonera (powstaje efekt bladego wydruku lub jego braku). Niestety powrót do oryginalnego tonera nie przywróci procesu do normalności. Developer w wyniku tej operacji też traci swoje właściwości, często tworząc grudki z pozostałością tonera.


W przypadku niektórych urządzeń laserowych odradzamy stosowanie zamienników.
Nie do wszystkich wyprodukowano działające poprawnie tonery zamienne.

Podsumowując:

Materiały eksploatacyjne oryginalne wybierze ten, kto będzie chciał oszczędzić czas (tracony na reklamacje) i oszczędzić sobie kłopotu z jakością wydruku.

Materiały eksploatacyjne zamienne wybierze ten, kto będzie chciał zaoszczędzić na cenie i przyjmie warunki gwarancyjne firm dystrybuujących zamienniki. Ma czas i cierpliwość na ewentualną reklamację i nie boi się korzystać ze swoich praw konsumenta oraz ma czas na dostarczenie naprawionej drukarki z serwisu - co niejednokrotnie jest związane z całym tygodniami oczekiwania.

I jeszcze jedno. Nadal jeszcze spotykamy się z informacją, że w przypadku używania drukarki na gwarancji należy stosować materiały oryginalne. Nie jest to prawdą. W myśl ustawy Unii Europejskiej i polskiego prawa (chodzi głównie o Dyrektywę Unijną nr 93/13 CCE z 5.04.1993 r i jej późniejszą aktualizację z 2011 roku) używanie zamienników jest dozwolone i nie ogranicza gwarancji producenta pod warunkiem, że zamiennik nie uszkodził drukarki (w tym przypadku pamiętamy o gwarancji na zamienniki).

Artykuł autorstwa Sławomira Witczaka

Mobilna wersja serwisu