Autodesk Platinum Partner
PROCAD « Mechanika « Aktualności « COPRA FEA RF 2015 - nowe narzędzia, nowe możliwości
icon
Mechanika
2015-06-25 10:22

COPRA FEA RF 2015 - nowe narzędzia, nowe możliwości

Wraz z pojawieniem się nowej COPRA FEA RF 2015 pojawiły się również nowe narzędzia do przyspieszenia obliczeń procesu profilowania jak również do analizy wyników symulacji.

W obecnej wersji nacisk położono głównie na dwie sprawy:

  • remesh (zmiana gęstości siatki materiału podczas symulacji procesu profilowania)
  • restart symulacji

 

Remesh

W nowej wersji COPRA FEA RF użytkownik może przygotować model do symulacji nie biorąc pod uwagę końcowego zarysu kształtownika. Jak na rysunku powyżej najpierw tworzona jest siatka dla rury (czyli mniej elementów i szybsza symulacja) i po zakończonym procesie profilowania rury siatka jest adoptowana do nowego kształtu – siatka jest zagęszczana w miejscach pojawienia się dodatkowych łuków (gięć). Oczywiście „historia” odkształceń w materiale jest zachowana do dalszej symulacji procesu profilowania. Pozwala to na skrócenie czasu symulacji nawet do 50 % (w zależności od zarysu końcowego kształtownika).

Narzędzie do zmiany zagęszczenia siatki jest bardzo proste w obsłudze. Elementy, w których pojawiają się nowe obszary gięcia są dzielone (istnieje możliwość podziału w trzech płaszczyznach x, y, z). Nowe miejsca gięcia są identyfikowane poprzez zaimportowanie przekrojów rozwinięcia z poszczególnych stacji profilujących.

Modyfikacja na płaskiej taśmie    /     Weryfikacja za pomocą zaimportowanego przekroju

 

Restart

Obecna wersja poszerzona została również o dodatkowe narzędzia do uruchomiania symulacji w dowolnym punkcie na podstawie wyników z poprzedniej symulacji.

Dodano opcję załączania wyników z poprzedniej symulacji do nowego modelu co pozwala na analizę wyników od początku procesu profilowania bez konieczności przełączania się do poprzedniego modelu.

Drugą opcją restartu jest uruchomienie symulacji po nagłym przerwaniu procesu symulacji (np. odcięcie zasilania). Obecnie nie trzeba już tworzyć nowego modelu, ale za pomocą narzędzia „Power Off” istnieje możliwość uruchomienia symulacji od punktu przerwania.


 

Mobilna wersja serwisu