Autodesk Platinum Partner
PROCAD « Hardware « Aktualności « Dyrektywa WEEE - sposób, by zaoszczędzić pieniądze
icon
Hardware
2010-12-30 10:05

Dyrektywa WEEE - sposób, by zaoszczędzić pieniądze

Na początku lat 90tych, w Polsce, w kraju w którym Kraniec Świata nie kończył się już w NRD, rynek komputerowy został wręcz zalany wycofywanym i często przestarzałym sprzętem elektronicznym z sąsiednich państw. Był to okres wzmożonego popytu na wszelkie nowinki techniczne z Zachodu jak na przykład pierwsze modele telefonu mobilnego, np. popularna ówczas Nokia Mobira Talkman, która po naładowaniu akumulatora pozwalała na aż 60cio minutową pracę.



Najczęstszym ówcześnie spotykanym komputerem był PC 386, wyposażony w pierwszy 32-bitowy procesor Intel 80386 z rodziny x86. Ciekawostką jest tu fakt że został on zaprojektowany i opracowany jeszcze zanim Intel rozpoczął produkcję jego poprzednika 80286, jednak ze względu na brak możliwości technologicznych jego stworzenie przełożono na kilka lat. Komputer taki, rozbudowany dodatkowo o koprocesor matematyczny, z powiększoną pamięcią operacyjna do 8 MB, spełniał aż nadto wymagania wszelkiego dostępnego oprogramowania na rynku. Ponad to, równolegle ze sprzedażą procesorów i386, firma Cyrix wyprodukowała dwa procesory - 486DLC i 486SLC które można było zamontować na tej samej płycie głównej komputera. Ówczesne komputery pozwalały więc użytkownikowi na stałą ich modernizację wraz z postępem technologicznym, było to jednocześnie powodem przechowywania sprzętu przez użytkowników w oczekiwaniu „na lepsze dni” które mogłyby nadejść.

Od 21 października 2005 roku obowiązuje w Polsce dyrektywa WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment) która ma na celu ujednolicenie systemów zbiórki, przeróbki i recyclingu odpadów elektronicznych. Zgodnie z jej zapisami firmy wprowadzające na dany rynek sprzęt elektryczny oraz elektroniczny są zobligowane do znakowania go symbolem przekreślonego kosza oraz sfinansowania zbiórki i recyklingu zużytego sprzętu.
Symbol ten, daje jasno do zrozumienia że sprzęt tak oznakowany podlega tylko i wyłącznie specjalistycznej utylizacji w odpowiednich placówkach, a nie wyrzucenia go do zwykłych pojemników na odpady. Często bywa też że firmy recyclingowe przyjeżdżają po odbiór zużytego elektronicznego sprzętu, co nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Dlatego też powinniśmy pozbyć się dawnych, nabytych zasad i przyzwyczajeń związanych z przechowywaniem wyeksploatowanego elektronicznego sprzętu, albowiem przy dzisiejszym postępie technologicznym, gwarantuję Wam że jego dni minęły bezpowrotnie.

Markowi producenci zachęcają wręcz do zwrotu starych urządzeń. Firma HP od wielu lat prowadzi Program Wymiany "Trade-In", polegający na rekompensacie pieniężnej przy zakupie nowej drukarki wielkoformatowej przy jednoczesnym zwrocie poprzedniego plotera. Ma to na celu ochronę środowiska jak również zachęcenie klienta do skorzystania z nowoczesnych technologii i rozwiązań.

Modele biorące udział w Programie Wymiany firmy HP :

Przykładowo, klient który zakupi dwurolkowy ploter HP Designjet T7100, a posiada wyeksploatowany np. HP Designjet 800, może liczyć na rekompensatę pieniężną w wysokości 6.590 PLN.
Istnieje też możliwość zwrotu urządzenia innego producenta, na przykład kupując ploter HP Designjet T770 HDD 24" , a zwracając Canon imagePROGRAF iPF600 można odzyskać 795 PLN, biorąc pod uwagę cenę zakupu urządzenia, kwota ta stanowi ok. 10% jego wartości, przez co staje się już atrakcyjną ofertą.
 

icon
produkty

» Plotery drukujące HP DesignJet

» Stacje robocze HP

» Komputery HP

» Monitory

» Drukarki

» Drukarki 3D

» Notebooki

» Drukarki 3D UP!

» Kontrolery 3D

» Serwery

» Skanery 3D

» Składarka dokumentów

» WACOM - tablety graficzne

» Skanery wielkoformatowe

Mobilna wersja serwisu