Autodesk Platinum Partner
PROCAD « E-geoportal « Biuletyny GIS « Biuletyn GIS nr 7/2008
icon
GIS
2008-11-05 22:31

Biuletyn GIS nr 7/2008

 

AutoCAD Map3D za połowę ceny!

Tyko teraz za AutoCAD Map 3D 2009 zapłacisz 50% ceny! Promocja skierowana jest do sektora administracji publicznej, geodezji oraz przemysłu wydobywczego i dotyczy zakupu AutoCAD Map 3D 2009 wraz z jednym z programów uzupełniających:

  • PROCAD Biblioteka symboli geodezyjnych K1
  • nakładka PROCAD Mapa Numeryczna
  • nakładka PROCAD Plan Miejscowy

Akcja obejmuje urzędy miejskie, starostwa powiatowe, ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, urzędy marszałkowskie, geodetów oraz przedsiębiorstwa z sektora wydobywczego.

Dodatkowo przy zakupie "zestawu" możesz nabyć doskonały program do zarządzania i konwersji rastrów AutoCAD Raster Design 2009 także z rabatem 50%. Więcej o promocji...
 


Co w dzisiejszym biuletynie?

Podsumowując wcześniejsze odcinki biuletynu wiemy już jakie rodzaje danych możemy przygotować za pomocą aplikacji WiseImage, a jakie za pomocą Autodesk Map3D. Wiemy także jak je pozyskać i przetworzyć.

Mamy więc już dane rastrowe lub wektorowe, co dalej? Analizy wykonane, może by je opublikować? Ale jak? Czym? Gdzie? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w dzisiejszym biuletynie.
 

Wizualizacja danych

Przygotowanie danych, czy ich analiza, na ogół nie zajmują tyle uwagi i czasu operatora, co samo tworzenie map. O ile nie dysponujemy ściśle określonym wzorem jak ma wyglądać nasza mapa – vide mapy topograficzne czy geodezyjne, możemy puścić wodze fantazji i tworzyć własne opracowania kartograficzne.

Dobierając paletę kolorów, symbole punktowe i elementy graficzne mapy (strzałka północy, skala, tytuł oraz legenda) tworzymy układ mapy, którą następnie zapisujemy i drukujemy.
 

Co jednak zrobić, gdy nie chcemy drukować naszej mapy?

Gdy już utworzymy własną mapę, bądź nawet serię map, obrazującą zmiany danego zjawiska w czasie, czy też wiele warstw tematycznych jednego opracowania i zechcemy się nimi pochwalić możemy je opublikować w Internecie. Istnieje wiele możliwości zamieszczenia mapy na stronie – może to być powszechnie używany format pliku .pdf, .jpg czy .bmp. Ten sposób publikacji jest szybki i nie wymaga specjalnych umiejętności webmasterskich, ani dużej ilości wolnego miejsca na serwerze – pliki są skompresowane i wstawiamy je jak każdą inną grafikę. Co zrobić jednak, gdy chcemy by nasza mapa miała wyższy stopień szczegółowości, była skalowalna i łatwa do edycji? W takim przypadku powinniśmy opublikować plik wektorowy – jak to jednak zrobić?

Odpowiedzią na powyższe pytania jest technologia MapGuide - rewolucyjny, szybki i tani sposób na tworzenie własnych portali mapowych!
 

 

Autodesk MapGuide

Autodesk MapGuide jest systemem stworzonym w celu udostępniania danych GIS w wewnętrznej sieci komputerowej lub w sieci Internet. Dane udostępniane są zarówno pracownikom w biurze, jak i w terenie za pomocą przeglądarki internetowej. System jest łatwy do wdrożenia i przyjazny dla użytkownika. Dane są bezpieczne, można nimi zarządzać, edytować, wizualizować. Koszty ich dystrybucji są niskie, a produktywność wysoka.
Aplikacja posiada również możliwość tworzenia własnych obiektów przez użytkownika na odrębnych warstwach.
Poniżej przykład wdrożenia technologii Autodesk MapGuide...

 


 

Spośród wielu zalet technologii MapGuide znajdziemy:

  • obsługę wielu platform i języków
  • obsługę WMS i WFS
  • jednoczesne połączenia wielu baz danych
  • wbudowany model zabezpieczeń
  • skalowalność
  • administrowanie za pośrednictwem sieci WWW
  • elastyczne opcje wyświetlania
  • wybieranie wielu obiektów - według list, promieni, regionów, buforów i przecięć
  • drukowanie wysokiej jakości przy użyciu DWF

Aplikacja umożliwia publikację danych rastrowych w następujących formatach: BMP, CAL, ECW, JPG, PNG, SID, TGA i TIF oraz formatów wektorowych: SDF, SHP, DWG™ i DWF™ z nadanym stylem.

Elastyczna integracja danych zapewnia obsługę ponad 3000 światowych układów współrzędnych!
 

Zapraszamy do kontaktu!

Jeżeli macie Państwo pytania związane z przedstawianą w biuletynach tematyką zapraszamy do kontaktu z Zespołem GIS PROCAD SA:

tel. 058 302-02-67
gis@procad.pl

 

Mobilna wersja serwisu