Autodesk Platinum Partner
PROCAD « E-geoportal « Biuletyny GIS « Biuletyn GIS nr 3/2008
icon
GIS
2008-10-22 08:59

Biuletyn GIS nr 3/2008

 

Wektoryzacja - więcej możliwości...
W trzecim odcinku biuletynu chcielibyśmy przybliżyć zagadnienia związane z danymi wektorowymi - co to jest wektor, jakie są jego rodzaje oraz przedstawić oprogramowanie AutoCAD Map3D, którego funkcjonalność zostanie dokładnie opisana w następnym wydaniu.

W biuletynie także informacje o najnowszym produkcie PROCAD Plany Miejscowe 2009.
 

 Wektor wektorowi nie równy!
W danych wektorowych wyróżniamy trzy główne typy obiektów: Punkt, linię/krzywą oraz poligon – obszar jest przedstawiony jako wielobok wyznaczony za pomocą załamań linii, tzw. wierzchołków bądź węzłów (ang. vertices). Niektóre systemy, korzystające z osiągnięć systemów CAD, wprowadzają pojęcie polilinii składającej się z serii wierzchołków połączonych prostymi liniami.
 

Dane wektorowe nie są danymi ciągłymi, mają raczej charakter punktowy. Obszar przedstawiony w poprzednim biuletynie za pomocą struktury rastrowej w wydaniu wektorowym wyglądałby tak:


Dane w formacie wektorowym najczęściej stosowane są w systemach zarządzania infrastrukturą, szeroko pojętej administracji oraz na potrzeby badań zjawisk społeczno-gospodarczych.


Bardzo często dane geodezyjne archiwizowane są w formie wektorowej lub hybrydowej, gdzie raster służy jako dopełnienie informacji zawartej w wektorze.


Cechą wyróżniającą dane wektorowe jest praktycznie nieograniczona możliwość przeskalowania obrazu/mapy - wektor zawsze zachowuje nadaną grubość linii. Dodatkowo dane wektorowe można podzielić na warstwy tematyczne – wszystkie systemy wektorowe umożliwiają jednoczesne wyświetlenie wielu warstw tematycznych bądź plików. Zarządzanie warstwami, na przykład zmiana sposobu wyświetlania kolejności poszczególnych warstw, odbywa się za pomocą specjalnego menu.

Dane wektorowe zajmują stosunkowo mało miejsca na dysku w porównaniu z danymi rastrowymi. Objętość plików zależna jest od rozwarstwienia bazy oraz od tego, czy poszczególne warstwy są zapisane jako oddzielne pliki, czy są częścią jednego pliku.

Atrybuty danych wektorowych mogą być zapisane w tabelach atrybutów lub – gdy mamy do czynienia z systemem obiektowym, są bezpośrednio połączone z danym obiektem na mapie za pomocą jednoznacznego identyfikatora wiążącego obiekt z atrybutami. Informacje te można podejrzeć, edytować czy nawet integrować poszczególne warstwy za pomocą łączenia atrybutów w tabelach funkcją merge (np. Map3D). Na wartościach w komórkach tabeli można przeprowadzać obliczenia matematyczne i statystyczne, dane można również eksportować tworząc nową warstwę.

Systemy wektorowe są bardzo rozbudowane pod wzglądem możliwości analizy z pominięciem analizy danych o charakterze ciągłym, gdzie świetnie sprawdzają się dane rastrowe (Biuletyn GIS 2/2208)

 

GIS i CAD nareszcie razem - AutoCAD Map3D
Program AutoCAD® Map 3D to platforma inżynierska służąca do tworzenia danych przestrzennych i zarządzania nimi, łącząca systemy CAD i GIS. Program umożliwia też używanie narzędzi programowych AutoCAD do utrzymywania zróżnicowanej gamy informacji geoprzestrzennych oraz pozwala zintegrować proces projektowania z funkcjami GIS w jednolitym środowisku, co znacznie zwiększa sprawność organizacji pracy. Owocuje to profesjonalnymi projektami, większą wydajnością pracy i lepszą jakością danych. W połączeniu z oprogramowaniem Autodesk MapGuide® Enterprise, Map 3D pomaga zmaksymalizować wartość projektu i informacji geoprzestrzennej poprzez szybką i łatwą publikację do Internetu i Intranetu. Potężne narzędzia zawarte w programie Map 3D automatyzują czyszczenie niedokładności kreślenia lub digitalizacji. Redukują w ten sposób powielanie i pomagają w utrzymaniu integralności danych podczas całego cyklu projektowania, budowania, obsługi i zarządzania.

Integrując oprogramowanie Autodesk® Design Review, zawarte bezpłatnie w pakiecie Map 3D, w istniejący obieg dokumentacji, nie tylko utrzymujesz aktualność map i danych geoprzestrzennych, ale również redukujesz przeróbki i ręczne poprawki papierowej dokumentacji, które mogą wydłużać terminy. Autodesk MapGuide Enterprise oraz Design Review dają Tobie i Twojemu zespołowi dostęp do danych mapowych infrastruktury, a także pozwalają na cyfrowe współdzielenie i przegląd danych geoprzestrzennych wewnątrz organizacji i przez zewnętrznych konsultantów – bez potrzeby posiadania oprogramowania do projektowania.

Więcej na temat AutoCAD Map 3D w następnym odcinku biuletynu!

 

Opanuj przestrzeń - PROCAD Plany Miejscowe 2009
Z ogromną przyjemnością informujemy o nowym produkcie w ofercie - PROCAD Plany Miejscowe 2009.

Program PROCAD® Plan Miejscowy 2009 to bardzo pomocny a zarazem intuicyjny produkt przeznaczony do tworzenia i eksploracji planów zagospodarowania przestrzennego. Jest on zgodny w części oznaczeń z Rozporządzeniem Ministra infrastruktury w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz normy PN-B-01027. Posiada przy tym wiele unikalnych funkcji czyniących tworzenie planów miejscowych szybkiem i wydajnym. Jest to aplikacja dedykowana planistom i urbanistom, umożliwiająca w łatwy i przyjemny sposób tworzenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Po więcej informacji zapraszamy na www.procad.pl/plan_miejscowy  

Mobilna wersja serwisu