Autodesk Platinum Partner
PROCAD « E-geoportal « Biuletyny GIS « Biuletyn GIS nr 01/2008
icon
GIS
2008-08-01 14:18

Biuletyn GIS nr 01/2008

Szanowni Państwo,

Coraz częściej słyszymy hasła geomatyka, geoinformacja, Systemy Informacji Przestrzennej czy GIS, SIP, SIT. Przedstawianie danych w formie graficznej mapy cyfrowe, publikacja planów miast w Internecie stają się coraz bardziej popularne. Nowe technologie wchodzą coraz szybciej i szybciej…
Aby usystematyzować tę wiedzę i przybliżyć nasze technologie oddajemy w Państwa ręce nowy biuletyn związany z tematyką Systemów Informacji Przestrzennej. Informator ten ma na celu przybliżyć Państwu zarówno stronę teoretyczną systemów, jak i naszą odpowiedź programową na poszczególne zagadnienia.
Biuletyn będzie wydawany co dwa tygodnie i dostarczany do Państwa za pomocą poczty elektronicznej.
Zapraszamy na forum "Publikacja danych w Internecie"forum.procad.pl/index.php 

GIS - co to znaczy ?

GIS, czyli System Informacji Geograficznej ang. Geographic Information System
SIP, czyli System Informacji Przestrzennej
SIT, czyli System Informacji o Terenie

Aby odpowiedzieć na pytanie czym są Systemy Informacji Geograficznej należy zastanowić się czym jest informacja geograficzna, bądź informacja przestrzenna? Czy są to wyłącznie współrzędne danego obiektu zapisane zgodnie z danym układem geograficznym?

Każdą odpowiedź na pytanie gdzie? którędy? obok czego? jak daleko? możemy traktować jako informację przestrzenną, ponieważ spełnia jej podstawowe cechy da się umiejscowić w przestrzeni, wizualizować za pomocą różnych sposobów reprezentacji graficznej oraz skali i wykorzystać w dalszej analizie.

Pojęcie Systemów Informacji Geograficznej jest bardzo szerokie. W zależności od dziedziny naukowej, gałęzi przemysłu czy administracji publicznej, w której znajdują zastosowanie, autorzy definicji zawracają uwagę na inne zagadnienia. Przedstawiciel każdej z branż wykorzystującej Systemy prawdopodobnie inaczej opisze, co dla niego znaczy GIS, ponieważ wykorzystywane są inne oprogramowania, narzędzia, podejmowane inne zadania a przede wszystkim analizie poddawane są inne dane. Nie ulega jednak wątpliwości, że podstawowymi składnikami systemu są komputery, oprogramowanie, dane, standardy i ludzie, czyli użytkownicy.



Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej definiuje System Informacji Przestrzennej jako: system pozyskiwania, gromadzenia, weryfikowania, integrowania, analizowania, transferowania i udostępniania danych przestrzennych. W szerokim rozumieniu obejmuje on metody, środki techniczne, w tym sprzęt i oprogramowanie, bazę danych przestrzennych, organizację, zasoby finansowe oraz ludzi zainteresowanych jego funkcjonowaniem.

Międzynarodowa Federacja Geodetów definiuje System Informacji Terenowej jako: środek do podejmowania decyzji o charakterze prawnym, administracyjnym i gospodarczym oraz pomoc w planowaniu i rozwoju. Składa się on z bazy danych przestrzennych utworzonej dla określonego obszaru oraz z metod i technik systematycznego zbierania, aktualizowania i dostarczania danych.

Definicja GIS przyjęta przez firmę Procad SA łączy różne aspekty systemów zarówno technologię, dane jak i nas użytkowników, bo nawet najlepsze systemy informatyczne nie będą przydatne, jeśli nie będzie miał kto je obsługiwać, ani odpowiednio wykorzystywać wyników swojej pracy.

GIS to zorganizowany zespół sprzętu, oprogramowania, danych i ludzi przeznaczony do efektywnego wprowadzania, przechowywania, edytowania, analizowania i wizualizowania wszystkich form informacji przestrzennej.
 

GIS - zastosowanie

Potencjalnych zastosowań systemów geoinformacyjnych jest bardzo dużo. Wszystkie działania i decyzje oparte na odpowiedzi na podstawowe pytanie gdzie? jak blisko? którędy? podejmowane są poprzez analizę przestrzenną. To, czy potrzebne jest zastosowanie odpowied-nich technologii zależy od tego, czy jest to odpowiedź na pytanie „gdzie położyłem okulary?” czy „gdzie należy umiejscowić fabrykę odpowiednio oddaloną od osiedli mieszkaniowych i rezerwatów przyrody, z dobrym dojazdem i blisko surowców?”.

Przykłady zastosowania analizy przestrzennej możemy znaleźć w życiu codziennym. Wybierając się rano do pracy w myślach analizujemy trasę przejazdu: gdzie są korki?, które ulice są remontowane? ze względu na te informacje podejmujemy decyzję o wyborze drogi. Również coraz bardziej popularne dziś systemy nawigacji satelitarnej dają nam możliwość wyboru trasy ze względu na jej długość, szybkość czy koszty.

Obecnie potencjał systemów geoinformacyjnych jest bardzo duży, nawet jeśli gotowe systemy nie pozwalają na przeprowadzenie wszystkich rodzajów analizy, poziom wiedzy informatycznej jest tak wysoki, że stworzenie systemu dedykowanego, zgodnie ze specyfikacją klienta, jest w zarówno w zasięgu technologicznym jak i finansowym większości instytucji.

GIS jest szeroko wykorzystywany na potrzeby:

  • administracji państwowej na różnym szczeblu
  • zarządców sieci uzbrojenia terenu
  • służb szybkiego reagowania
  • leśnictwa i służb ochrony przyrody
  • gospodarki wodnej
  • drogownictwa
  • marketingu
  • logistyki i systemów transportowych
  • instytucji badawczych
  • innych branż…

Kluczową funkcją GIS jest wspomaganie procesów decyzyjnych. Podczas realizacji projektu „Koncepcja SIP w Polsce” oszacowano, że 80% z nich podejmowanych jest na podstawie przesłanek, które zawierają rozmaite elementy danych przestrzennych.
 

GIS - korzyści

Co nam daje wprowadzenie Systemów Informacji Przestrzennej w naszej organizacji? Różne źródła podają mniej lub więcej korzyści, najważniejsze cztery z nich to:

  • oszczędność czasu
  • dodatkowe dochody
  • zmniejszone wydatki
  • zwiększona wartość środków trwałych

Należy pamiętać, że korzyści te mierzone są zarówno pod względem finansowym, czasowym jak i osobowym. Analizy i decyzje, obarczone mniejszym błędem, podejmowane są szybciej, zaś przepływ informacji przebiega bez niepotrzebnych zawirowań. Jak już zostało wspomniane jednym z głównych celów systemów informacyjnych jest wspomaganie procesów decyzyjnych i ten właśnie proces należy wskazać jako najważniejszą korzyść płynącą z zastosowania systemu GIS w każdej instytucji  ułatwiony dostęp do informacji oraz szybsze podejmowanie decyzji.

Korzyści uzyskane po wprowadzeniu systemów informatycznych do danej instytucji odczuwane są bezpośrednio po wdrożeniu nowego systemu poprzez ogromne oszczędności czasu i kosztów, na przykład gdy część analiz zlecana była firmom zewnętrznym, a także w dłuższym okresie czasu, gdy okazuje się że liczba prac wykonanych w danej jednostce czasu miesiąc/kwartał/rok uległa zwiększeniu, a co za tym idzie nastąpił również wzrost dochodów.

Kolejną wymierną korzyścią wprowadzenia Systemów Informacji Przestrzennej jest utworzenie bazy danych przestrzennych na potrzeby tych systemów. Dane, które dotychczas były archiwizowane w formie analogowej  często w wielu biurach, wydziałach, zyskują nową, spójną strukturę. Baza udostępniana jest wszystkim pracownikom w tej samej postaci informacja nie jest "zgubiona", powielona a błędy danych są szybciej wykrywane.

Dane przestrzenne udostępniane użytkownikom zewnętrznym poprzez przeglądarki www zwiększają atrakcyjność naszej strony internetowej, pozwalają na szybszą lokalizację, a czasami pomagają w realizacji zadań statutowych instytucji, np. promocja miasta, informacja turystyczna czy udostępnianie danych statystycznych.

 

Dział GIS w PROCAD SA

PROCAD SA jest największą Spółką informatyczną działającą na polskim rynku systemów Autodesk, zajmuje się projektowaniem i wdrażaniem rozwiązań systemowych, w tym szeroko rozumianych wdrożeń GIS. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku tworzymy zintegrowane systemy do publikacji i zarządzania informacjami przestrzennymi w sieci. Oferujemy kompletne rozwiązania, dostarczamy sprzęt komputerowy, urządzenia peryferyjne oraz różnego rodzaju oprogramowanie specjalistyczne CAD. Zapewniamy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny sprzętu komputerowego i oprogramowania. Prowadzimy szkolenia w oparciu o własne centrum szkoleniowe o statusie Autodesk Authorized Training Center. Oferujemy usługi wdrożeniowe oraz pełną opiekę nad infrastrukturą IT.

Z przyjemnością informujemy, iż w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie i zapotrzebowanie naszych klientów na rozwiązania służące zarządzania danymi przestrzennymi utworzony został nowy dział GIS świadczący usługi tworzenia Systemów Informacji Przestrzennej w oparciu o produkty rodziny Autodesk. Zespół GIS składa się z doświadczonych specjalistów GIS, programistów oraz handlowców oferujących szeroki zakres usług konsultingowych oraz wdrożeniowych, od pozyskania i przetworzenia danych po implementację systemu i przeszkolenie użytkowników w Państwa siedzibie.

Kontakt: gis@procad.pl
 

Mobilna wersja serwisu