Autodesk Platinum Partner
PROCAD « E-geoportal « Aktualności « Starogard Gdański wdraża PROCADmap
icon
GIS
2012-09-03 12:01

Starogard Gdański wdraża PROCADmap

 „Komputer, informatyka, cyfrowe mapowanie, GPS, zobrazowania satelitarne i Internet wyzwoliły głębokie przemiany pod względem pozyskiwania i użytkowania informacji geoprzestrzennej oraz zarządzania nią. Obserwowane przez nas zmiany, z mojego punktu widzenia, są tak znaczące jak te, które spowodowane zostały wynalezieniem maszyny drukarskiej. Dzięki temu wynalazkowi umiejętność czytania i pisania stała się powszechna.”
Dr. George J.M. Zarzycki, FCAE, P.Eng.


Sytuacja:
Już w roku 1992 Starogard Gdański rozpoczął starania, aby wprowadzić usprawnienia w zakresie informatyzacji zbiorów. Pierwszym elementem, który pojawił się w urzędzie była baza Oracle –nowoczesne narzędzie do uporządkowanego przechowywania informacji. Rok później rozpoczęto tworzenie Systemu Informacji Przestrzennej. Zbieranie danych poprzedzone zostało wnikliwą analizą potrzeb, po której przystąpiono do digitalizacji. W międzyczasie urząd korzystał z pomocy organizacji CESO (Canadian Executive Service Organisation) z ramienia której urzędowi doradzał konsultant dr Jerzy Zarzycki. Dzięki jego zaangażowaniu i bliskiej współpracy z kanadyjską firmą CARIS, produkującą oprogramowanie gis-owe, Starogard Gdański rozwijał swój system ucząc się od najlepszych.

Od początków swego istnienia System Informacji Przestrzennej pozwalał na uporządkowanie treści pochodzących z różnych źródeł, przechowywanie ich i łączenie w usystematyzowany sposób. Łatwość aktualizacji i prostota wprowadzania zmian dawała w efekcie wiarygodny i kompleksowy materiał.


Potrzeby:
Aktualna informacja, niezwykle potrzebna przy zarządzaniu, zawsze była w zasięgu ręki, bowiem od początku swego działania System Informacji Przestrzennej wspomagał pracę poszczególnych wydziałów urzędu, jak również Zarządu Miejskiego, Rady Miejskiej czy miejskich jednostek branżowych. Z biegiem czasu rozszerzał się zakres przechowywanych i używanych produktów SIP. Zmieniały się też technologie i potrzeby użytkowników. System powiększał się o szereg map zawierających dane ewidencyjne, planistyczne, dane o charakterze turystycznym oraz liczne rejestry.

Przez ostatnie lata miejski serwis internetowy prezentował szerszemu gronu odbiorców dane wybrane z systemu za pomocą interaktywnej mapy. Po wejściu w życie, 7 czerwca 2010 r., przepisów o infrastrukturze informacji przestrzennych, w urzędzie pojawiła się jednak potrzeba bardziej zaawansowanego rozwiązania: Geoportalu Miejskiego, który udostępniać będzie użytkownikom pełne dane i usługi geoprzestrzenne poprzez przeglądarkę internetową.


Rozwiązanie:

Decyzja, które spośród dostępnych na rynku rozwiązań wybrać poprzedzona została długotrwałą analizą. O współpracy z firmą PROCAD SA i wdrożeniu systemu informacji przestrzennej dla gmin oraz urzędów, ProcadMap, zadecydowały dwie, najważniejsze rzeczy: elastyczność systemu oraz doświadczenie firmy. „System PROCADmap składa się z modułów, które mogą być implementowane niezależnie, jak i łącznie, tworząc jedną funkcjonalną całość.” - mówi Romualda Kasper, kierownik ds. GID w PROCAD SA – „Gwarantuje to dopasowanie systemu do unikatowych potrzeb każdego urzędu.” Do realizacji geoportalu Starogardu Gdańskiego wybrane zostały trzy moduły:

  • PROCADmap Punkty Adresowe – moduł służący ewidencji miejscowości, ulic i punktów adresowych,
  • PROCADmap MPZP – moduł ułatwiający prowadzenie ewidencję, publikację i obsługę miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,
  • PROCADmap Mapa Turystyczna – moduł służący publikacji map turystycznych miast i wsi.

„Warto podkreślić, że wszystkie te moduły ściśle współpracują ze sobą umożliwiając jednocześnie, wielu użytkownikom edycję informacji na mapie, a przede wszystkim łatwą i intuicyjną obsługę poprzez przeglądarkę internetową.” – podkreśla Romualda Kasper.

Duży wpływ na wybór PROCAD SA miało ponad 20-letnie doświadczenie firmy zdobyte przy wdrażaniu nowoczesnych systemów informatycznych. „Pozytywne wrażenie wywarła na nas imponująca ilość wdrożeń przeprowadzonych przez PROCAD SA, – mówi Małgorzata Kwiatkowska, zastępca naczelnika Wydziału Planowania i Urbanistyki urzędu w Starogardzie Gdańskim - a w szczególności ich różnorodność. Firma ta posiada doświadczenie zarówno na polu systemów GISowych, jak i architektonicznych czy planistycznych.”
 

Efekty:
System PROCADmap poprawił pracę urzędu na wielu polach. Jak podkreśla Małgorzata Kwiatkowska „znacząco usprawniona została obsługa klientów oraz ułatwiona została komunikacji pomiędzy jednostkami administracji. Wdrożenie systemu poszerzyło ofertę usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną, dostosowało urząd do nowych przepisów, a nawet wspomogło działania promocyjne miasta. Pomogło naszemu urzędowi współuczestniczyć w budowaniu społeczeństwa informacyjnego.”


Dzięki PROCADmap usprawnieniu uległo:

  • prowadzenie ewidencji ulic i adresów zgodnie z najnowszymi wytycznymi zawartymi w rozporządzeniu z dn. 9 stycznia 2012 w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów
  • udostępnienie pełnej informacji o miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego – co jest bardzo istotne ze względu na prawie 100% pokrycie miasta planami – są to więc duże ilości dokumentacji, do której można szybko dotrzeć dzięki prostym mechanizmom wyszukiwania
  • wyszukiwanie działek, ulic i adresów – możliwe dzięki umieszczeniu w bazach danych ewidencyjnych i adresowych
  • przedstawienie miasta w postaci mapy turystycznej zawierającej wiele przydatnych i aktualnych informacji, poszerzone o możliwość interakcji użytkowników poprzez przesyłanie informacji o zdarzeniach rozmieszczonych przestrzennie


„Przygotowane przez PROCAD SA rozwiązanie typu WebGIS umożliwiło nam upowszechnienie dostępu do rzetelnych danych gromadzonych przez gminę wszystkim zainteresowanym podmiotom.” – puentuje Małgorzata Kwiatkowska.

 

Mobilna wersja serwisu