Autodesk GOLD Partner
PROCAD « E-geoportal « Aktualności « Rewolucyjna technologia dostępu do danych
icon
GIS
2008-07-31 15:44

Rewolucyjna technologia dostępu do danych

Integracja danych

Niekompatybilne formaty, niewspółpracujące programy, miliony narzędzi w jednym środowisku utrudniające współpracę geodetów, inżynierów budownictwa, drogowców, architektów i innych. Jeśli sam miałeś problem z konwersją danych, przetworzeniem informacji do swoich potrzeb od geodety, projektanta czy kogoś innego przeczytaj poniższy artykuł.



AutoCAD Map3D
pozwala na pracę w jednym środowisku formatów firm dotychczas konkurujących ze sobą. Zaawansowanie technologie i wzrost zapotrzebowania na szybki przepływ informacji wymusił stworzenie systemu, pozwalającego niemal bez ograniczeń przetwarzać różnorodne pliki, od graficznych do bazodanowych, od zapisanych na dysku twardym do istniejących na zewnętrznych serwerach. 

 

FDO - intergracja danych

Dzięki FDO (Feature Data Object) możliwe możliwe jest nie tylko korzystanie z danych wektorowych w różnych formatach (jak na rys.) w tym samym czasie, OsGeo FDO w podobny sposób umożliwia również połączenie z bazami MySQL, ODBC i Oracle! Stanowi to doskonałe rozwiązanie dla projektantów indywidualnych i grup roboczych, wymagających dostępu do funkcji baz danych bez obciążeń związanych z używaniem RDBMS (system zarządzania relacyjnymi bazami danych). Pliki SDF obsługują złożoną geometrię, wielokrotne tabele oraz indeksowanie przestrzenne, umożliwiając uporządkowanie danych w sposób ułatwiający bezproblemowe przejście do pełnego systemu RDBMS, takiego jak Oracle.

 

Import, export...

Inżynierowie pracujący nad jednym projektem, wykorzystują różne, narzędzia dedykowane poszczególnym branżom. Ich systemy informacyjne częstokroć uniemożliwiają sprawny przepływ informacji albo w najlepszym wypadku wymagają szeregu dodatkowych programów umożliwiających konwersję. Dlatego Autodesk dopracował możliwość importu, dotąd konkurujących ze sobą, formatów(Microstaton, MapInfo, ESRI), zgodnie z poniższym wykazem:



Możliwości eksportu są równie szerokie:

 



Symultaniczna współpraca całego zespołu to maksymalne wykorzystanie czasu pracy, a w połączeniu z Autodesk MapGuide opublikowana na stronach www. Dodatkowo składowe projektu możemy wyeksportować za pomocą darmowego pluginu do Google Earth, gdzie będzie mógł je ujrzeć każdy użytkownik tego narzędzia.

 

Weź udział w rozbudowie FDO!

Od roku 2006 FDO jest rozbudowywane pod egidą OSGeo jako technologia open source. Dzięki temu, iż jest niezależne od działań komercyjnych, FDO rozwija się w szybkim tempie, jest ciągle udoskonalane i rozbudowywane. Co więcej każdy z nas może dołaczyć do społeczności pracującej nad tą technologią jako współtwórca lub użytkownik.

Informacje na temat prac społeczności OSGeo nad FDO dostępne są na stronie fdo.osgeo.org/


Zapraszamy do dyskusji na forum "Publikacja danych w Internecie"

Zespół GIS
gis@procad.pl  

Pełna wersja serwisu