Autodesk Platinum Partner
PROCAD « Data Management « Aktualności « Zdobądź przewagę dzięki zarządzaniu danymi
icon
Zarządzanie dokumentacją
2014-11-07 12:21

Zdobądź przewagę dzięki zarządzaniu danymi

Czy warto posiadać rozwiązania dla zarządzanie danymi produktu?

Zarządzanie danymi produktu (PDM, Product Data Management) to usystematyzowane podejście do segregowania informacji przy wykorzystaniu wyraźnie określonej organizacji elementów, przepływu zadań i bezpieczeństwa danych. Odbywa się to za pośrednictwem wydajnego i niezawodnego systemu, dzięki czemu firmy mogą pozostać konkurencyjne w swojej branży.

Niedoskonale funkcjonujący system zarządzania danymi sprawia, że osoby odpowiedzialne za zadania projektowe muszą szukać odpowiedzi na proste pytania.

  • Kto może dokonywać zmiany?
  • Kto może utworzyć kopię?
  • Jak działaj procedura zwalniania danych cyfrowych?
  • Jaką wersję wysłano trzy tygodnie temu do klienta?
  • Jak pokazać klientowi, że konkretne zwolnienie jest prawidłowe?

Systemy PDM umożliwiają sprawną wymianę danych przez cały proces projektowania produktu poprzez szybkie rozpowszechnianie plików oraz dokonywanie zmian w wielu różnych oddziałach oraz poprzez włączenie wszystkich partnerów i dostawców do uczestnictwa w usystematyzowanych i bezpiecznych procedurach pracy.




Ryzyko związane z pracą bez PDM


Znacząca większość danych projektowych jest dziś przechowywana na cyfrowych nośnikach. Dzięki temu wiele grup użytkowników może sięgać do danych, często równocześnie, podczas gdy projektanci dokonują zmian w projektach i rysunkach.

Od projektantów oczekuje się, aby samodzielnie przeczesywali coraz większe sterty danych projektowych. Często zdają się oni na intuicję i pamięć, szukając z mozołem odpowiedniego rysunku, żeby na koniec okazało się, że znaleziony rysunek jest nieaktualny. Ryzyko błędu jest ogromne. Błąd ten może okazać się bardzo drogi, gdyby przykładowo zła wersja rysunku trafiła na produkcję bądź do kooperanta.

Kontrolowanie tej coraz większej ilości danych nie jest już możliwe bez systemu zarządzania.

Jakie są największe wyzwania z jakimi przychodzi się skonfrontować firmom, które od lat, a często nawet dziesięcioleci pracują z systemami CAD?
I dlaczego coraz więcej firm stwierdza, że potrzebują rozwiązań PDM?

1. Skracanie czasu wprowadzenia produktu na rynek

Szybkość jest gwarantem sukcesu w walce o klientów i zlecenia. W sytuacji zapotrzebowania rynkowego na produkt wygrywa ten dostawca, który jest w stanie dostarczyć porównywalny produkt szybciej. System PDM pomaga nie tylko w szybszej pracy na rozwiązaniach projektowych, ale także w automatycznym śledzeniu procesów i zmian. Dział produkcji oraz dział zakupów sięgają do sprawdzonych danych, co eliminuje ryzyko pomyłki. Stanowi to dokładniejszą podstawę do kalkulacji ofertowych, pozwala szybciej i korzystniej szacować i w efekcie daje lepsze szanse na wygranie kontraktu. A zatem niezaprzeczalnie: PDM pomaga nie tylko działowi projektowemu, ale również ma pozytywny wpływ na całą firmę.

2. Wydajne wyszukiwanie

Ile mają Państwo aktualnych rysunków? 5.000? 10.000? 50.000? Przy tak dużej liczbie rysunków, projektanci muszą poświęcić znaczącą ilość czasu na ich zbadanie, zanim zajmą się projektem lub odnalezieniem dostępnych komponentów i zespołów. System PDM upraszcza wyszukiwanie i wskazuje wszystkie pliki, należące do danego projektu. Dzięki różnych metodom, takim jak zapisywanie kryteriów wyszukiwania lub linków, organizacja danych produktu jest łatwiejsza, a wyszukiwanie szybsze. Wydajniejsze szukanie prowadzi bezpośrednio do tego, że istniejące części i zespoły zostają wykorzystane częściej, przy czym zaoszczędzić można blisko 100 procent nakładu pracy i dużą część kosztów produkcji.

3. Zmniejszenie kosztów dzięki ponownemu wykorzystaniu projektu

Większość kosztów związanych z produktem zwykle ustala się na etapie projektowym, więc właśnie wtedy system PDM przyda się najbardziej. Dzięki PDM częściej ponownie stosuje się istniejące części oraz części, które wymagają jedynie lekkiej modyfikacji, co znacząco przyczynia się do ograniczania kosztów.

4. Informacje o użyciu

W zespole należy zmienić część. Jakie konsekwencje pociągnie za sobą zmiana? Czy część ta została użyta również w innych zespołach? System PDM odpowiada na takie pytania szybko. Wystarczy jeden przycisk, aby móc odpowiedzieć na nie bezproblemowo i sprawnie. System pokazuje przejrzyste informacje o użyciu w postaci powiązań części i zespołów, w oparciu o które można podjąć decyzję, czy zmiana jest sensowna i czy spowoduje potencjalne problemy w innym miejscu. Wiedza ta pozwala uniknąć poważnych problemów, a przez to zaoszczędzić pieniądze.

5. Lepsza współpraca

Czy projektant Nowak wie nad czym aktualnie pracuje projektant Kowalski? I co się stanie, gdy Kowalski odejdzie z pracy? Czy wyszukiwanie jego plików jest skazane na porażkę? Dlatego właśnie lepiej, gdy wszystkie rysunki są zarządzane przez system PDM tak, aby w każdym momencie były łatwe do odnalezienia.

Poprzez funkcjonalność wpisz/wypisz system PDM uniemożliwia podczas pracy zespołowej jednoczesną pracę na pliku oraz niezamierzone nadpisanie danych. System zapisuje wszystkie dane projektowe w jednym scentralizowanym zbiorze. Dostęp do danych uzyskują wyłącznie osoby zidentyfikowane przez system i mające odpowiednią autoryzację do dostępu do określonego zasobu. W ten sposób system także gromadzi informacje, kto zmodyfikował konkretne dane. W problematycznych przypadkach kwestia odpowiedzialności jest łatwa do ustalenia. System stanowi również o tym, że współpracownicy z innych działów, np. produkcji czy zakupów, będą mieli dostęp wyłącznie do danych zwolnionych, a nie takich nad którymi trwają prace.



6. Kontrola wersji

Jednym z głównych problemów związanych z oprogramowaniem projektowym CAD jest utrzymanie dokładnej definicji każdej wersji projektu. Która wersja jest aktualna? Jaką wersję wysłano trzy tygodnie temu do klienta? Na której obecnie pracujemy? Które części i zespoły należą do tego projektu? Na wszystkie te pytania potrafi odpowiedzieć system PDM, który pokazuje w przejrzysty sposób genezę projektu z wszystkimi wersjami, dzięki czemu można jednoznacznie ustalić wersję bieżącą. Praktycznie wykluczone jest prawdopodobieństwo przypadkowego podjęcia pracy na starej lub niepoprawnej wersji.

7. Współpraca między oddziałami

Trend globalizacji przedsiębiorstw, ale również i możliwość stosowania nowoczesnych sieci danych prowadzą do tego, że działy inżynierski i produkcyjny coraz częściej są od siebie oddalone w sensie geograficznym. System PDM musi zadbać o to, aby granice, kontynenty i strefy czasowe stanowiły jak najmniejszą przeszkodę i równocześnie osiągnąć tzw. „produkcję odchudzoną” (Lean Production) we współpracy z usługodawcami, partnerami i dostawcami. Wzrasta w ten sposób konieczność kontrolowanego dostępu do danych, zarządzania różnymi wersjami, przyporządkowywania odpowiedzialności oraz obsługi wpisywania/wypisywania, zarządzania wersjami, pełnej lub wybiórczej replikacji danych w każdym oddziale, sekwencyjnego lub współbieżnego projektowania inżynierskiego oraz funkcji dotyczących współpracy.

8. Wyższa jakość produktu

Automatyzacja procesów w dziale projektowym i w sąsiednich obszarach pomaga unikać błędów, eliminować kosztowne poprawki oraz redukować czas potrzebny na długotrwałe uzgodnienia. Informacje o użyciu służą również unikaniu kosztownych pomyłek. Dzięki nim projektant może sprawdzić, gdzie dana część została zainstalowana i jaki wpływ jej modyfikacja będzie miała na inne zespoły. System PDM zapewnia integrację danych produktu, od początkowego projektu do archiwizacji, co pozwala firmom osiągnąć wyższe standardy jakości przez cały cykl życia produktu.

9. Dokumentacja zmian

Rysunki zawierają często wiele zewnętrznych odnośników lub bloków, zespoły 3D składają się z reguły z wielu części i podzespołów. Windows® Explorer nie jest odpowiednim narzędziem, jeśli chcemy przeglądać tę skomplikowaną strukturę, w szczególności kiedy niezbędne są zmiany lub kiedy poszczególne zespoły istnieją w różnych wersjach. Tylko system PDM potrafi wygenerować odpowiedni podgląd. Rozpoznaje wszystkie zespoły i części oraz prowadzi dla nich tzw. Księgę, z której dowiedzieć możemy się, jaka wersja części należy do którego zespołu – zupełnie automatycznie.

10. Niezawodne zarządzanie listami materiałowymi

Automatyczne tworzenie list materiałowych w systemie 3D CAD pozwala na ogromną oszczędność czasu i pomaga unikać błędów. Ale wraz z oprogramowaniem PDM pojawiają się kolejne możliwości: przykładowo uzupełnianie list materiałowych o komponenty kupowane, jak izolacje czy smary, które nie zostały wymodelowane w programie CAD, lub o składniki opakowania i części potrzebne podczas montażu. Funkcje list materiałowych w PDM są niezbędne do tego, aby produkty i wszystkie towarzyszące im elementy dotarły w komplecie do klienta lub na miejsce montażu.

Również i tutaj PDM pozwala na oszczędności, ponieważ przestoje zespołu montażowego z powodu brakujących ważnych części mogą być bardzo drogie.

11. Zapewnienie odpowiedniej dokumentacji

System PDM staje się szczególnie niezbędny wraz ze wzrostem znaczenia certyfikacji. Wiele firm jest zobowiązanych do dokumentacji procesów, aby spełnić wymogi zgodności z certyfikatami ISO lub ze względu na obowiązek prawny tworzenia dokumentacji z tytułu odpowiedzialności za produkt. Do tego należy również dokumentowanie zwolnień oraz zmian przeprowadzanych przez dział projektowy. Również odpowiedzialność za decyzje jest jasno udokumentowana – co jest konieczne dla certyfikatów. Zmiany można śledzić, dzięki czemu są transparentne.

System PDM nie tylko zarządza informacjami. Tworząc powiązania i sieci informacji, buduje on bazę danych. Dane te są następnie udostępniane większej liczbie pracowników w całej organizacji.

Zobacz także

Mobilna wersja serwisu