Autodesk Platinum Partner
PROCAD « Budownictwo « Autodesk Revit « Biuletyny Revit « Autodesk Point Layout - Biuletyn Revit 09/2013
icon
Budownictwo
2013-09-02 08:57

Autodesk Point Layout - Biuletyn Revit 09/2013



Jak już pewnie Państwo zauważyli, w naszym biuletynie nie skupiamy się tylko i wyłącznie na możliwościach i narzędziach oprogramowania Revit, ale często opisujemy dodatkowe aplikacje wspomagające pracę.
Dziś kilka słów o Autodesk Point Layout - totalna nowość w projektowaniu i wykonawstwie!

Co to jest Autodesk Point Layout ?

W skrócie mówiąc, Autodesk Point Layout to aplikacja, którą można doinstalować do Revit 2011-2014 (Architecture, Structure, MEP), AutoCAD 2011-2014 (ACAD Architecture, MEP, Civil 3D) i Navisworks Simulate oraz Manage 2011-2014. Dzięki temu dostajemy w każdym z ww. programów ogromny zestaw narzędzi pozwalający na pracę z punktami koordynacji projektu. (Rys.1.)

Rys.1. Narzędzia Point Layout w Revit 2014

 

Do czego służy ?

Autodesk Point Layout służy przede wszystkim trzem celom:

  1. Dodaje automatycznie punkty koordynacji w projekcie BIM (Revit) czy CAD (AutoCAD), a następnie za pośrednictwem urządzeń pozycjonowania Topcon można precyzyjnie przenieść koordynaty w miejsce budowy.
  2. Punkty pomierzone w miejscu budowy lub inwentaryzacji, mogą być zapisane przez narzędzia pozycjonujące Topcon, a następnie przeniesione do projektu.
  3. Porównuje punkty koordynacji naszego projektu z zaimportowanymi punktami koordynacji pomierzonymi w miejscu budowy.

Rys.2. Przeniesienie koordynatów


Jak wygląda to w programie?

Możliwości Autodesk Point Layout (APL) są ogromne, więc warto wymienić najważniejsze z nich:

  • Automatyczne tworzenie punktów koordynacji - bardzo szybkie opisanie charakterystycznych punktów koordynacji naszego projektu z możliwością ustawienia prefiksów i nazewnictwa oraz samej numeracji. Istnieje także możliwość manualnego dodawania punktów (Rys.3.)



    Rys.3. Tworzenie punktów
     
  • Eksport punktów - bezpośrednie eksportowanie koordynatów projektów do urządzeń pozycjonujących Topcon (Rys.4.)



    Rys.4. Eksport punktów
     
  • Import punktów - bezpośredni import punktów pomiarowych z budowy do projektu w celu koordynacji i sprawdzenia (Rys.5.)



    Rys.5. Import punktów
     
  • Porównanie punktów - porównanie danych projektowych z danymi pochodzącymi z budowy w celu zapewnienia jakości i lepszej kontroli (Rys.6.)



    Rys.6. Porównanie punktów
     
  • Analiza stropów - możliwość porównania danych projektowych elementów powierzchniowych z danymi pochodzących z budowy w celu porównania i analizy odchyleń. Taka analiza jest przedstawiona w postaci mapy kolorystycznej i skali odchylenia (Rys.7.)



    Rys.7. Analiza stropów
     
  • Punkty kontrolne - możliwość manualnego dodawania punktów dodatkowych (kontrolnych) w charakterystycznych miejscach projektu takich, jak: przecięcia osi konstrukcyjnych itp (Rys.8.)



    Rys.8. Punkty kontrolne
     
  • Analiza chmur punktów - skan 3D wykonany w miejscu budowy może być zaimportowany do naszego projektu. Odpowiednie narzędzia przeprowadzą analizę odchyleń każdej powierzchni (Rys.9.)



    Rys.9. Analiza chmur punktów
     
  • Punkty lokalizacji w rodzinach Revit - w edytorze rodzin revitowych, aplikacja APL pozwoli dodać nam charakterystyczne punkty w dowolnym miejscu wybranym przez projektanta (Rys.10.)



    Rys.10. Punkty lokalizacji w rodzinach

     

Szybki przegląd przepływu pracy i działania Autodesk Point Layout znajdziecie Państwo w poniższym linku http://www.youtube.com/watch?v=QxBns8Wy7Ew
 

icon
produkty

» Architektura

» Konstrukcje

» Inżynieria lądowa i infrastruktura

» Projektowanie procesów technologicznych

» Instalacje Inżynierskie

» Edycja rastrów

» Aplikacje PROCAD

» Biblioteki PROCAD

» Pozostałe

Mobilna wersja serwisu