Autodesk Platinum Partner
PROCAD « Budownictwo « Autodesk Revit « Biuletyny Revit « Co nowego w chmurach - Biuletyn Revit 08/2013
icon
Budownictwo
2013-08-14 08:55

Co nowego w chmurach - Biuletyn Revit 08/2013

Ponieważ od jakiegoś czasu dużym powodzeniem cieszy się możliwość wczytywania i wykorzystywania chmur punktów w Revit, dziś postanowiliśmy kontynuować ten temat.

A jest o czym opowiadać, ponieważ najnowsza wersja programu Revit 2014 daje nam dużo większe możliwości w porównaniu z tymi, o których pisaliśmy już wcześniej (Biuletyn Revit 02/2012), dla przypomnienia podaję link:
http://www.procad.pl/pf/page/aec/news/107231_Point_Clouds_Biuletyn_Revit_02_2012,,82550.html


ZACZNIJMY OD AUTODESK RECAP


AUTODESK RECAP
nie znajduje się bezpośrednio w Revicie, ponieważ to odrębna aplikacja, ale dodawana jest do pakietów oraz dostępna do pobrania w wersji Pro :
http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/pc/index?id=21350337&siteID=123112

Nie jest ona nieodzowna do pracy z chmurami punktów w Revit, ale może nam uprościć pracę. Ma kilka niepodważalnych zalet :

  • jest bardzo prosta w obsłudze
  • wczytuje wiele formatów chmur punktów
  • jej bardziej zaawansowane funkcje pozwalają wycinać niepotrzebne punkty
  • można wprowadzać warstwy dla punktów, którymi sterujemy wyświetlaniem chmury
  • i przede wszystkim zapis chmury jako projekt w formacie RCP


Dlaczego RCP ?


To nowy format natywny dla chmur punktów importowanych do Revita. Nadal można wczytywać inne formaty, ale muszą być one zindeksowane, co zajmuje dużo czasu przy dużych chmurach punktów. RECAP bardzo szybko przeprowadza indeksowanie chmur i zapisuje od razu do RCP. W skrócie mówiąc RCP to zbiór zindeksowanych chmur punktów z zachowaniem wielu informacji.

CO NOWEGO W CHMURZE ?


Po pierwsze pozycjonowanie chmury punktów .rcs lub zbioru chmur .rcp podczas wczytywania. Te formaty pozwalają nam skorzystać z różnego rodzaju wstawienia. Gdy wybieramy podłącz chmurę punktów pojawiają się te możliwości w oknie do wyboru (Rys.2.)


Jak widać, mamy teraz dostępne cztery możliwości. Dzięki nim nasz skan będzie wczytywany na różne sposoby :

  • Automatycznie - Centrum do centrum: w programie Revit środek zaimportowanej chmury lub grupy chmur jest umieszczany w środku modelu.
  • Automatycznie - Początek do początku: w programie Revit początek współrzędnych chmury punktów, czyli punkt (0, 0, 0), jest umieszczany w początku projektu programu Revit, stanowiącym swego rodzaju punkt bazowy projektu na rzucie terenu.
  • Automatycznie -  Wg współrzędnych współdzielonych: w programie Revit zakłada się, że współrzędne w pliku chmury punktów są określone we współdzielonym układzie współrzędnych używanym w modelu. W rezultacie początek chmury punktów zostanie umieszczony w początku współdzielonego układu współrzędnych, który można uzyskać przez bazowy punkt pomiarowy. Chmura punktów zostanie umieszczona w taki sposób, aby kierunek północny w pliku chmury (0,1,0) został odwzorowany na rzeczywistą północ z modelu programu Revit.
  • Automatyczne -  Początek do ostatnio umieszczonych: program Revit umieszcza następną zaimportowaną chmurę punktów zgodnie z wcześniej zaimportowanej chmury punktów. Opcja ta staje się dostępna po wstawieniu jednej chmury punktów.

Każda z tych metod wstawienia zachowa położenie chmury w przypadku przeładowania linku. Taka potrzeba może się pojawić, kiedy składamy poszczególne chmury w grupę, np w Autodesk RECAP i robimy to systematyczne lub ktoś robi to dla nas (Rys.3).


WŁAŚCIWOŚCI CHMUR PUNKTÓW W REVIT

Pierwsze co od razu rzuci się w oczy - to możliwość zmiany wyświetlania chmur na kilka sposobów. Rodzaj wyświetlania można zapisać do szablonu widoku i ustawić różne style wyświetlania dla różnych rodzajów widoków (3D, elewacje, przekroje itp.). Pozwoli to również na różne wyświetlanie poszczególnych chmur podłączonych do projektu (Rys.4.).


Jest jeszcze coś, czego nie widać. To właściwości podlinkowanych chmur punktów.

  1. Możliwość skalowania - nie była do tej pory możliwa, co sprawiało problemy w czasie zmiany jednostek metrycznych na calowe i odwrotnie. Teraz we właściwościach znajduje się pole współczynnika, którym można przeskalować chmurę do odpowiednich jednostek.
  2. Etapy - chmurom punktów można przypisać etapy utworzenia i etap wyburzenia, co pozwoli nam stworzyć dokumentację opartą na samych skanach. Przydać się to może podczas inwentaryzacji nowopowstałych budynków lub prowadzenia dokumentacji w trakcie budowy.

Mamy nadzieję, że te nowe rozwiązania sprostają Państwa wciąż rosnącym wymaganiom w zakresie pracy ze skanami 3D.

icon
produkty

» Architektura

» Konstrukcje

» Inżynieria lądowa i infrastruktura

» Projektowanie procesów technologicznych

» Instalacje Inżynierskie

» Edycja rastrów

» Aplikacje PROCAD

» Biblioteki PROCAD

» Pozostałe

Mobilna wersja serwisu