Autodesk Platinum Partner
PROCAD « Budownictwo « Autodesk Revit « Biuletyny Revit « Schody w Revit - Biuletyn Revit 07-08/2012
icon
Budownictwo
2012-09-19 09:06

Schody w Revit - Biuletyn Revit 07-08/2012

 

Witamy Państwa w kolejnym numerze Biuletynu Revit. W tym odcinku zajmiemy się schodami - ponieważ w narzędziu tym, nastąpiły ogromne zmiany. Pokażemy jak się je konstruuje i omówimy możliwości ich modyfikacji.

 

W Revit 2013 pojawiła się dodatkowa opcja wstawiania schodów. Wcześniej można było je tylko naszkicować i na podstawie szkicu wygenerować model 3D.

Teraz pojawiła się możliwość wstawiania schodów jako predefiniowany komponent.

 

 

Prostota tego narzędzia polega na tym, że mamy zdefiniowane najczęściej używane kształty schodów, które wcześniej trzeba było modyfikować ze szkicu.

Dostępne kształty to:

  • bieg prosty
  • schody spiralne
  • schody po łuku
  • schody zabiegowe pod kątem prostym
  • schody zabiegowe
  • możliwość wrysowania własnego kształtu

 

Ustawienie szerokości biegu, wysokości stopnia czy kalkulatora schodów, dla tego typu elementów, pozostają we właściwościach i Edycji Typu.

 

 

 

 

 

Schody wstawiane jako komponent mają jeszcze szereg wcześniej niedostępnych możliwości.
Na rys.2 widać, że schody spiralne i schody z trzema biegami, w widoku w rzucie nachodzą się. Takiej formy nie da się wymodelować w trakcie rysowania szkicem, gdzie linie stopni i obwiedni nie mogą się pokrywać. W tym przypadku jest to możliwe, gdyż schody są wstawiane jako komponent 3D, w którym w przestrzeni rysowana jest linia przebiegu schodów (Rys.3.).



 

Kolejną nowinką jest możliwość niezależnego modyfikowania biegów i spoczników. Pomimo, że schody to jeden komponent, można oddzielnie wybrać poszczególny element składowy do edycji (np. spocznik, Rys.4.).

 
Prócz schodów monolitycznych, pojawił się nowy typ : Schody prefabrykowane. Różnią się one od pozostałych typów tym, że automatycznie generują podcięcia montażowe w płytach biegów i spoczników w modelu 3D (Rys.5).


Na kolejnym prostym przykładzie pokażę Państwu możliwości modyfikacji niedostępne w poprzednich wersjach.

Rozpoczynamy od wrysowania schodów jako komponent. Schody zawierające spoczniki i trzy biegi rys.6.


 

Pierwsza rzecz, jaka rzuca się w oczy, to możliwość zaznaczenia poszczególnych elementów składowych schodów. W zależności od zaznaczonego elementu wyświetlone zostaną uchwyty, które w szybki sposób pozwalają rozciągać biegi i spoczniki lub zmieniać ilość stopni w biegu, co automatycznie przebudowuje całe schody dopasowując je do wysokości kondygnacji. (Rys.7.)


 

Uchwyty te pozwalają w bardzo szybki sposób dopasować szerokości biegów do rozmiarów klatki schodowej, przede wszystkim w przypadku, kiedy szerokości biegów są różne.

Aby odwrócić kierunek schodów, w narzędziach modyfikacji znajduje się przycisk "Flip"

 

Ponieważ poszczególne części schodów traktowane są indywidualnie, można wykonać odbicie lustrzane wybranej przez nas części, jak na rys9.

Teraz na środkowym spoczniku pozostaje tylko uzupełnić symbol osi kierunku wznoszenia, gdyż po zakończeniu schodów, w tym miejscu znajdzie się symbol rysunkowy.
W tym celu musimy przejść z modelu 3D do szkicu. Aby to zrobić, zaznaczamy spocznik i wybieramy z narzędzi opcję "Convert".


To samo można zrobić z biegiem schodów, należy jednak pamiętać, że jest to operacja nieodwracalna. Element raz przekonwertowany do szkicu, traci swoje właściwości modyfikacji uchwytami, co poprzedzone jest komunikatem programu.

Po konwersji elementu pojawi się opcja "Edytuj szkic", działająca tak samo jak w poprzednich wersjach programu. Mamy do dyspozycji linie obwiedni i linię osi schodów, którą dorysowujemy brakujący symbol, po czym kończymy szkic. ( Rys.9.)

Teraz pozostaje już tylko zakończyć schody.



W następnym numerze pozostaniemy w temacie schodów. Jednak tym razem przyjrzymy się zmianom jakie nastąpiły w narzędziu balustrad.

 

 

icon
produkty

» Architektura

» Konstrukcje

» Inżynieria lądowa i infrastruktura

» Projektowanie procesów technologicznych

» Instalacje Inżynierskie

» Edycja rastrów

» Aplikacje PROCAD

» Biblioteki PROCAD

» Pozostałe

Mobilna wersja serwisu