Autodesk Platinum Partner
PROCAD « Mechanika « Wdrożenia « Trzy wymiary dla przemysłu stoczniowego. Skuteczne zarządzanie danymi projektowymi.
icon
Mechanika
2008-05-28 10:58

Trzy wymiary dla przemysłu stoczniowego. Skuteczne zarządzanie danymi projektowymi.

MacGREGOR jest uznanym producentem wyposażenia dla statków roro, pasażerskich, samochodowców, kontenerowców. Firma powstała 70 lat temu, a jej początki sięgają roku 1920, kiedy to Joseph i Robert MacGREGOR zaprojektowali pierwsze stalowe pokrywy lukowe. Dzisiaj MacGREGOR współpracuje na cały świecie z armatorami, operatorami statków i terminali portowych, a także klientami zajmującymi się offshore.

Projektowanie w MacGREGOR


Biuro w Gdyni powstało w roku 2000 i obecnie pracuje w nim 20 projektantów. Od samego początku projekty realizowano przy pomocy oprogramowania Autodesk - początkowo był to Mechanical Desktop 4.0 Power Pack, dzisiaj konstruktorzy wykorzystują Autodesk Inventor, Autodesk Vault, Autodesk Productstream oraz AutoCAD Mechanical. Od pierwszych dni istnienia przy wdrażaniu oprogramowania CAD polskie biuro MacGREGOR jest efektywnie wspierane przez firmę PROCAD.

W Gdyni powstają projekty zaawansowanych elementów wyposażenia statków i portów, takie jak furty dziobowe i burtowe, rampy, pokłady unoszone, podnośniki czy urządzenia do załadunku materiałów sypkich oraz pasaże komunikacyjne.

„Decyzja o przejściu na oprogramowanie trójwymiarowe podyktowana była przede wszystkim potrzebami naszych klientów – stoczni i armatorów. Mając cyfrowy model zdecydowanie łatwiej jest zaprezentować produkt klientowi, a także dostosować go do jego indywidualnych potrzeb.” – ocenia Bogusław Śmietanka, kierownik działu projektowo-konstrukcyjnego. Wybór oprogramowania Autodesk Inventor wynikał z wielu elementów – w tym dobrej integracji danych 2D i 3D, łatwości obsługi systemu oraz możliwości projektowania zespołowego.

Gdyńska pracownia kooperuje z biurami w Szwecji, Anglii, Chorwacji i Japonii. Aby lepiej wykorzystać potencjał współpracy grup projektowych, MacGREGOR wdrożył rozwiązanie do zarządzania danymi projektowymi Autodesk Productstream.
„System pozwala nam na równoległą pracę na tym samym projekcie w odległych lokalizacjach. Umożliwia kontrolę procesu projektowego na każdym jego etapie i zapewnia dostęp wszystkim zainteresowanym do aktualnej wersji projektu. To w znaczący sposób przyczynia się do zwiększenia efektywności pracy, ograniczając do minimum możliwość powstawania błędów wynikających z użycia różnych wersji dokumentacji” – podsumowuje B. Śmietanka.Mobilna wersja serwisu