Autodesk Platinum Partner
PROCAD « Mechanika « Wdrożenia « Autodesk Inventor w przemyśle stoczniowym
icon
Mechanika
2003-08-21 18:13

Autodesk Inventor w przemyśle stoczniowym

Jedną z najbardziej wymagających dziedzin projektowych jest przemysł okrętowy. Na jego potrzeby od wielu lat jest tworzone specjalistyczne oprogramowanie CAD potrafiące podołać tak dużym zadaniom, jakim jest kompleksowy projekt statku.

Te rozwiązania maja jednak jedną zasadnicza wadę. Są bardzo drogie i ich utrzymanie oraz amortyzacja w znaczy stopniu zwiększają koszty opracowania dokumentacji projektowej, co na coraz bardziej konkurencyjnym rynku okrętowych jest bardzo istotnym problemem. Wiele firm poszukuje więc rozwiązań bardziej ekonomicznych. Jednym z nich jest dobrze znany AutoCAD, który w wielu biurach zastępuje lub uzupełnia systemy branżowe. Jednak coraz uważniejszym okiem światowy przemysł stoczniowy przygląda się rozwojowi Inventora. Są już nawet pierwsze wdrożenia tego systemu, na przykład w stoczni w Bratysławie czy stoczniach chińskich, które zakupiły znaczne ilości tego oprogramowania. Polskie firmy nie ustępują kroku swojej zagranicznej konkurencji i możemy się już pochwalić wdrożeniami Inventora także w rodzimym przemyśle okrętowym! Jak dotąd najbardziej spektakularnym przykładem „okrętowego” wykorzystania Inventora jest znana trójmiejska firma PROREM, która od kilkudziesięciu lat projektuje na potrzeby rynku morskiego.

Korzystając z Jej uprzejmości pragniemy zaprezentować Państwu projekt (nadal w fazie opracowywania) wykonany przez zespół konstruktorów pod kierownictwem pana dyrektora Wiesława Sarnaszka. Projekt wyposażenia siłowni okrętowej wykonano przy wykorzystaniu systemu Autodesk Inventor Series 7, niespełna po miesiącu od momentu zainstalowania oprogramowania, co jest doskonałą rekomendacją intuicyjności Inventora, który obsługiwany przez zdolnych konstruktorów staje się wydajnym narzędziem projektowym praktycznie od dnia instalacji!

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak bardzo kosztowny jest czas potrzebny na wdrożenie systemu CAD, który nierzadko trwa kilka miesięcy. W firmie PROREM zastosowano tzw. „wdrożenie zerowe”, czyli od razu przystąpiono do realizacji zadań projektowych obłożonych bardzo rygorystycznymi terminami. Jak dotąd Inventor spisuje się znakomicie, zbierając pochwały pracujących na nim konstruktorów oraz oceniającej postęp prac kadry kierowniczej.


Od lipca PROREM testuje nową wersję systemu Autodesk Inventor Professional 7, zawierającą w sobie dodatkowy moduł do projektowania rurociągów i okablowania. Z niecierpliwością czekamy na wyniki testów nowego narzędzia wierząc, że przyczyni się do wydatnego skrócenia czasu przeznaczonego na projektowanie np. instalacji rurociągowych.

   

Więcej na temat Inventora - kliknij tutaj


Dziękujemy firmie PROREM za udostępnienie materiałów.

Mobilna wersja serwisu