Autodesk Platinum Partner
PROCAD « Budownictwo « Autodesk Revit « Teksty referencyjne (Success Story) « "ARSA" Bomerski & Piątkowski
icon
Budownictwo
2006-03-08 12:38

"ARSA" Bomerski & Piątkowski

Wierzymy, że jeżeli wdrażanie Autodesk Revit będzie postępowało tak szybko, jak dotychczas, to w nieodległej przyszłości będziemy mogli zająć się gruntownie fazą koncepcji i studiów nad projektami, minimalizując i znacznie skracając fazę powstawania pozbawionej błędów dokumentacji...

Architektoniczne Studio Autorskie ARSA działa od 1990 roku. W 1996 przekształciło się w spółkę partnerską ARSA Bomerski & Piątkowski sp.p. zarejestrowaną w Gdańsku.

W tym czasie Pracownia rozwijała się bardzo dynamicznie, choć zdarzały się także okresy stagnacji (najczęściej zgodnie z koniunkturą na rynku projektowo-budowlanym).

Pracownia realizuje projekty budowlano-wykonawcze dla szerokiego spektrum odbiorców. Zakres dokumentacji projektowych tworzonych przez Pracownię jest szeroki. Od realizacji ponad 70 indywidualnych domów jednorodzinnych, poprzez budynki wielorodzinne, budynki biurowe, administracyjne, sieci ekspozytur bankowych , obiekty rekreacyjno-wypoczynkowe, aż do kilkunastu stacji paliw, salonów motoryzacyjnych i wielu innych drobniejszych projektów.

Prace realizowane były na obszarze całego kraju. Od początku wykonywane były przy użyciu komputerowego wspomagana projektowania, początkowo za pomocą własnych “programików” kreślących perspektywy na ploterach sterowanych za pomocą komputerów alfanumerycznych, aż po dzień dzisiejszy, gdzie w pracy używamy wysokospecjalizowanych aplikacji - przede wszystkim firmy Autodesk. Dotychczas były to kolejne wersje AutoCADa, Autodesk Architectural Desktop (od wersji 2.0 do 2005) i Autodesk VIZa.

Obecnie wdrażamy technologię zawartą w programie Autodesk Revit, próbując wykorzystać gigantyczne możliwości tej aplikacji, tak w pracy indywidualnej, jak i grupowej.

Wymagający rynek projektowy silnie obniżył ceny dokumentacji, co wywołało konieczność znacznego przyspieszenia jej powstawania. To stwarza zagrożenie dla koordynacji projektowania i jakości dokumentacji. Nowa technologia BIM wchodząca razem z Autodesk Revit pozwala minimalizować zagrożenia poprzez projektowanie parametryczne i scalone bazy danych o projekcie. Umożliwiają one edycję i wykorzystywanie we wszystkich możliwych i potrzebnych zestawieniach - i to stale aktualizowanych w miarę rozwoju projektu i dokumentacji.

Wierzymy, że jeżeli wdrażanie tej aplikacji będzie postępowało tak szybko. jak dotychczas, to w nie odległej przyszłości będziemy mogli zająć się gruntownie fazą koncepcji i studiów nad projektami, minimalizując i znacznie skracając fazę powstawania pozbawionej błędów dokumentacji.

Pierwszy kontakt z tym oprogramowaniem, jeszcze jako ciekawostką, mieliśmy trzy lata temu (jeszcze w wersji 4.5). Dopiero po przejęciu Revita przez Autodesk zdecydowaliśmy się go wdrożyć i maksymalnie wykorzystać.

Zalety najnowszych aplikacji do projektowania obiektowego z pełną, scaloną bazą danych są ogromne i moim zdaniem szybko zostaną docenione w codziennej pracy. Jeżeli dodatkowo producenci technologii budowlanych uzupełnią bazy danych do bezpośredniego wykorzystania w pracy projektowej, może to skutkować odzyskaniem znacznie większej przestrzeni dla pracy koncepcyjnej.

Obecnie wdrażamy pracę zespołową nad jednym, wieloobiektowym projektem. Wielu projektantów jednocześnie opracowuje jeden model wirtualny. Współdzielenie danych oraz w pełni odwracalne śledzenie zmian wygląda bardzo obiecująco. Jest to jeszcze faza wstępna, ale już jesteśmy dobrej myśli. Po opanowaniu nowych możliwości z pewnością będziemy je intensywnie wykorzystywać...

arch. Andrzej Bomerski

  

"ARSA" Bomerski & Piątkowski
80-940 Gdańsk, ul. Targ Rakowy 5/6
tel./fax:+48 58 301-64-36, 301-61-26
http://www.arsa.com.pl
e-mail: arsa@arsa.home.pl

icon
produkty

» Architektura

» Konstrukcje

» Inżynieria lądowa i infrastruktura

» Projektowanie procesów technologicznych

» Instalacje Inżynierskie

» Edycja rastrów

» Aplikacje PROCAD

» Biblioteki PROCAD

» Pozostałe

Mobilna wersja serwisu